Când lipseşte Messi...

CM de fotbal Rusia 2018 / GRUPA D: ARGENTINA - CROAŢIA 0-3

Sport 21 Iunie 2018 / 23:19 702 accesări
Ivan Rakitic a marcat ultimul gol al Croaţiei în partida cu Argentina (sursa foto: Facebook FIFA World Cup)

Argentina depinde de reuşitele lui Messi, dar toţi adversarii ştiu acest lucru. Iar croaţii au demonstrat, ca şi islandezii, că argentinienii nu se pot descurca atunci când Messi nu are spaţii pe unde să pătrundă spre poarta adversă. Confruntarea de joi seară, de la Novgorod, din etapa a doua a Grupei D, dintre Argentina şi Croaţia, a fost una cu multe intervenţii dure, în care numărul cartonaşelor trebuia să fie cel puţin dublu. Gafa lui Caballero de la primul gol al croaţilor, înscris de Rebic, în minutul 53, a reprezentat începutul sfârşitului pentru Argentina. Modric, în minutul 80, cu un şut de la marginea careului, şi Rakitic, în minutul 90+1, au înfipt şi mai adânc cuţitul în rană, consfinţind un succes absolut meritat al Croaţiei, care se califică în optimile de finală. În acest timp, Argentina, vicecampioana mondială, aşteaptă jocul rezultatelor pentru a depăşi faza grupelor în cazul unei victorii în ultima partidă din grupă.

Scor final: Argentina - Croaţia 0-3.

Au evoluat următoarele formaţii - Argentina (selecţioner: Jorge Sampaoli): Caballero - Otamendi, Mercado, Tagliafico - Salvio (56 Pavon), Enzo Pérez (68 Dybala), Mascherano, Acuña - Meza, Kun Agüero (54 Higuain), Messi; Croaţia (selecţioner: Zlatko Dalic): Subasic - Vrsaljko, Lovren, Vida, Strinic - Rakitic, Brozovic - Rebic (57 Kramaric), Modric, Perisic (82 M. Kovacic) - Mandzukic (90+3 Corluka). Cartonaşe galbene: Mercado, Otamendi, Acuna / Rebic, Mandzukic, Vrsaljko, Brozovic. Meciul a fost arbitrat de Ravshan Irmatov (Uzbekistan).

Clasament Grupa D: 1. CROAŢIA 6p (golaveraj: 5-0), 2. Islanda 1p (1-1), 3. Argentina 1p (1-4), 4. Nigeria 0p (0-2).

Cealaltă partidă din etapa a doua se va disputa vineri, 22 iunie, la Volgograd, de la ora 18.00: Nigeria - Islanda.