Chelsea a învins Arsenal în etapa a 24-a din Premier League

04 Februarie 2017 / 18:57 387 accesări

Chelsea Londra a câştigat, sâmbătă, meciul de pe teren propriu cu Arsenal Londra, scor 3-1, în etapa a 24-a din Premier League, şi şi-a consolidat prima poziţie în clasament.

Mikel Alonso a deschis scorul pentru gazde în minutul 13, cu o lovitură de cap din apropierea careului de 6 metri. Eden Hazard a dublat avantajul lui Chelsea în minutul 53, după o acţiune personală în care a driblat patru adversari, pornind de la centrul terenului, şi a înscris cu un şut din careu.

Cesc Fabregas a marcat pentru 3-0 în minutul 85. Spaniolul a profitat de o degajare greşită a lui Petr Cech şi a trimis un lob peste portarul ceh, din afara careului. Olivie Giroud a înscris singurul gol al lui Arsenal, în minutul 90+1, lovind cu capul o minge centrată de Nacho Monreal.

Chelsea: Courtois - Azpilicueta, Luiz, Cahill - Moses (Zouma 88'), Kante, Matic, Alonso - Pedro (Willian 84'), Costa, Hazard (Fabregas 84'). Antrenor: Antonio Conte.

Arsenal: Cech - Bellerin (Gabriel 17'), Mustafi, Koscielny, Monreal - Oxlade-Chamberlain, Coquelin (Giroud 65'), Walcott (Welbeck 70'), Ozil, Iwobi - Sanchez. Antrenor: Arsene Wenger.

În urma acestui rezultat, Chelsea se află pe primul loc al clasamentului, cu 59 de puncte, iar Arsenal ocupă poziţia a treia, cu 47 de puncte.