CM 2022: Marocul s-a calificat în semifinale după 1-0 cu Portugalia

Cupa Mondială de fotbal din Qatar 2022

Sport 10 Decembrie 2022 / 19:06 1228 accesări

Marocul continuă să surprindă în Qatar, devenind prima echipă africană care ajunge în semifinalele Cupei Mondiale, după ce a învins neaşteptat echipa Portugaliei cu scorul de 1-0 (1-0), sâmbătă, pe Al Thumama Stadium din Doha, în sferturile de finală ale ediţiei din Qatar.

În prima repriză, En Nesyri a deschis scorul și a înscris cu capul pentru Maroc, în minutul 42. Portughezii au avut mai mult posesia mingii, dar echipa marocană a șutat mai mult la poartă. Antrenorul Fernando Santos l-a ținut pe banca de rezervă pe Cristiano Ronaldo.

În repriza a doua, Cristiano Ronaldo l-a înlocuit pe Ruben Neves în minutul 51, dar până la final, portughezii nu au reușit să înscrie.

Portughezul Cristiano Ronaldo a egalat sâmbătă recordul mondial de selecţii în echipa naţională, deţinut de kuweitianul Bader Al-Mutawa (196 de meciuri), informează AFP.

Ronaldo a fost introdus în joc în minutul 51 al partidei Portugalia - Maroc, din sferturile de finală ale Cupei Mondiale de fotbal, ediţia 2022.
Cvintuplul câştigător al Balonului de Aur, în vârstă de 37 de ani, a disputat primul său meci pentru naţionala Portugaliei în august 2003, la 18 ani.
Cristiano Ronaldo este singurul fotbalist din istorie care a marcat cel puţin un gol la cinci ediţii ale Cupei Mondiale.

Marocul va înfrunta câștigătoarea meciului dintre Franța și Anglia, care se joacă în această seară de la ora 21:00.