Cupa Mondială de fotbal din Qatar 2022

CM 2022: Olanda a câştigat Grupa A, după 2-0 cu Qatarul; Senegal se califică, după 2-1 cu Ecuador

Sport 29 Noiembrie 2022 / 20:15 1278 accesări

Selecţionata Olandei s-a calificat în optimile de finală ale Cupei Mondiale de fotbal din Qatar din postura de câştigătoare a Grupei A, după ce a învins echipa Qatarului cu scorul de 2-0 (1-0), marţi, pe Al Bayt Stadium din Al Khor.

Golurile au fost marcate de Cody Gakpo în minutul 26 și de Frenkie de Jong, imediat după pauză (minutul 49).

Și Senegal ajunge în optimile Cupei Mondiale din Qatar, ca urmare a victoriei împotriva Ecuador (scor 2-1). Senegalul a deschis scorul prin Ismaïla Sarr cu doar câteva minute înainte de pauză (minutul 44). Moisés Isaac Caicedo (Ecuador) a reușit să egaleze în minutul 67, dar selecționata Senegalului a răspuns imediat după, în minutul 70, prin golul lui Kalidou Koulibaly (Chelsea).

În optimi, Senegal se va întâlni cu echipa care se clasează în fruntea clasamentului grupei B. Meciurile care vor decide cele două echipe naționale de fotbal din grupa B care trec mai departe, Țara Galilor – Anglia și Iran – SUA, se vor decide în această seară, începând cu ora 21:00.

Qatarul, prima echipă eliminată de la acest turneu final, a devenit a doua formaţie gazdă care părăseşte după faza grupelor turneul final pe care îl organizează, alăturându-se Africii de Sud (2010). Qatarul rămâne, însă, singura echipa gazdă care nu a obţinut o victorie la turneul final pe care l-a găzduit.

Olanda a câştigat Grupa A şi va juca în optimi contra formaţiei clasate pe locul secund în Grupa B (Anglia, Iran, SUA, Ţara Galilor).