Columbia, prima echipă calificată în sferturi la Copa America

Fotbal internaţional

Sport 21 Iunie 2019 / 15:14 569 accesări

Reprezentativa de fotbal a Columbiei şi-a asigurat calificarea în sferturile de finală ale Copei America, după ce a învins, cu scorul de 1-0 (Zapata 86), selecţionata Qatarului, în Grupa B a competiţiei. În celălalt meci din grupă, Argentina şi Paraguay au încheiat la egalitate, scor 1-1 (Messi 57-pen. / Richard Sanchez 37). În minutul 62, Paraguay a ratat o lovitură de la 11 metri, prin Derlis Gonzalez

În Grupa C, Uruguay a terminat la egalitate, scor 2-2 (Luis Suarez 32-pen., Raul Gimenez 66 / Miyoshi 29, 59), întâlnirea cu Japonia. Întâlnirea Ecuador - Chile va avea loc în noaptea de vineri spre sâmbătă, de la ora 2.00.

În Grupa A, Braziliei a remizat, scor 0-0, cu Venezuela, într-un meci în care două goluri i-au fost anulate după consultarea VAR. În aceeaşi grupă, Bolivia a pierdut, cu scorul de 1-3 (Moreno 28-pen. / Guerrero 45, Farfan 55, Flores 90) partida cu Peru.

Clasamente - Grupa A: 1. Brazilia 4p (golaveraj: 3-0), 2. Peru 4p (3-1), 3. Venezuela 2p (0-0), 4. Bolivia 0p (1-6). Ultima etapă: Bolivia - Venezuela, Peru - Brazilia.

Grupa B: 1. Columbia 6p (golaveraj: 3-0), 2. Paraguay 2p (3-3), 3. Qatar 2p (2-3), 4. Argentina 1p (1-3). Ultima etapă: Columbia - Paraguay, Qatar - Argentina.

Grupa C: 1. Uruguay 4p (golaveraj: 6-2), 2. Chile 3p (4-0), 3. Japonia 1p (2-6), 4. Ecuador 0p (0-4).

În sferturile de finală se vor califica primele două clasate din cele trei grupe, plus cele mai bune două formaţii de pe locul 3.