CS Medgidia a câştigat derby-ul cu Axiopolis

Fotbal / Liga a 3-a, Seria a 2-a CS Medgidia a câştigat derby-ul cu Axiopolis
Sport 04 Noiembrie 2018 / 09:22 470 accesări

Derby-ul judeţului Constanţa din Liga a 3-a la fotbal a avut loc sâmbătă, la Cernavodă, între echipa locală Axiopolis şi CS Medgidia. Întâlnirea din etapa a 11-a a Seriei a 2-a s-a încheiat cu victoria la limită a formaţiei oaspete, CS Medgidia câştigând cu scorul de 1-0, unicul gol al meciului fiind înscris de Robert Moldoveanu, în minutul 3, care în sezonul trecut a îmbrăcat tricoul echipei din Cernavodă. Gazdele au încheiat partida cu doi jucători mai puţin, Andrescu, în minutul 49, după ce a primit două cartonaşe galbene în două minute, şi Leo Gheorghe, în prelungiri, tot după două avertismente, fiind eliminaţi în repriza a doua.

Au evoluat următoarele formaţii - Axiopolis (antrenor Ionel Melenco): Puia - Crînganu, Daniel Zaharia, Leo Gheorghe, Andrescu - Coconaşu, M. Hristu - Beşleagă, Anton, E. Bolat - G. Rusu; au mai jucat: S. Moise, Creţu şi V. Pena; CS Medgidia (antrenor Aurelian Despa): Mociu - Loloţ, Suflaru, Răvoiu, A. Rusu - Ghe. Dumitru, Moldoveanu, G. Ştefan - Dediu, Al. Muscă, Şicu; au mai jucat: Mazilu şi I. Florea.

După această etapă, Axiopolis Cernavodă este pe locul 8, cu 14 puncte, iar CS Medgidia se află pe locul 11, cu 10 puncte.