CS Năvodari, pe locul 5 în etapa de rugby în 7 de la Buzău

Rugby / Divizia Națională de seniori și Divizia A

Sport 23 Iunie 2015 / 00:00 449 accesări

Sâmbătă, în organizarea clubului RC Stejarul Buzău, a avut loc etapa a doua din totalul de patru ale Campionatului Național de rugby în 7 rezervat echipelor din Divizia Națională de seniori. La turneu au participat șase echipe, împărțite în două grupe de trei: RCM Galați, CSM U-23 București și Stejarul Buzău, respectiv Politehnica Iași, RC Bîrlad și CS Năvodari. În grupă, formația din Năvodari a pierdut ambele meciuri susținute: 7-34 cu RC Bîrlad și 19-22 cu Politehnica Iași. În meciul de clasament, CS Năvodari a învins formația gazdă, Stejarul Buzău, cu 28-7 și a ocupat locul 5 în clasamentul final. Etapa a 3-a a competiției este programată sâmbătă, pe stadionul „Flacăra” din Năvodari, iar ultima etapă va avea loc la Iași, în luna august.

Duminică, în Divizia A la rugby, etapa a 7-a, RCJ Farul Constanța a jucat pe teren propriu cu RC Grivița București. Liderul campionatului a câștigat cu 31-5 și a rămas neînvins înaintea pauzei de vară. Pentru RCJ Farul a punctat Stăetu - eseu. În clasamentul ligii a treia din rugby-ul românesc conduce Grivița, cu 30 de puncte acumulate în 6 jocuri, urmată de Sportul Studențesc București 25p (6j), CS Mănăștur 15p (5j), Metrorex București 15p (5j), RCJ Farul 10p (6j), CSRTM Callatis Mangalia 0p (5j) și CSM Sibiu 0p (5j). Meciul de la Constanța s-a jucat în devans, celelalte partide ale etapei a 7-a fiind programate la sfârșitul lunii august, atunci când se va relua campionatul.