CSM Bucureşti, pas uriaş spre Final Four-ul Ligii Campionilor la handbal feminin

Sport 07 Aprilie 2018 / 08:20 550 accesări

Echipa feminină de handbal CSM Bucureşti a câştigat categoric partida cu formaţia franceză Metz, scor 34-21 (19-13), disputată vineri, seară, la Bucureşti, în Sala Polivalentă. În urma acestei victorii din manşa tur a sferturilor de finală din Liga Campionilor, CSM Bucureşti a făcut un pas important spre Final Four-ul competiţiei.

Pentru CSM Bucureşti au înscris Neagu 10 goluri, Gullden 7g, Mehmedovic 4g, Kurtovic 4g, Curea 3g, Niombla 2g, Frafjord 1g, Hagman 1g, Jorgensen 1g şi Manea 1g. Antrenorul suedez Per Johansson s-a arătat mulţumit de prestaţia hanbalistelor de la CSM, afirmând că echipa bucureşteană a fost aproape de potenţialul ei maxim.

Meciul retur va avea loc la 15 aprilie, la Metz, iar câştigătoarea din dubla manşă se va califica în turneul Final Four de la Budapesta, care se va desfăşura în zilele de 12 şi 13 mai.

În 2016, CSM Bucureşti a cucerit trofeul, iar anul trecut a obţinut medaliile de bronz.

Patru dintre componentele echipei bucureştene, Paula Ungureanu, Cristina Neagu, Marit Frafjord şi Camille Ayglon, se află pe lista de 45 de jucătoare dintre care va fi alcătuit All Star Team-ul Ligii Campionilor la handbal feminin.