CSU Neptun, victorie la scor cu ultima clasată

Handbal feminin / Liga Națională, play-out, etapa a 7-a: CSU NEPTUN CONSTANȚA - MUREȘUL TG. MUREȘ 38-23

Sport 22 Mai 2015 / 00:00 1029 accesări

Partidă fără istoric, ieri, în Sala Sporturilor, CSU Neptun Constanța fiind lipsită de orice emoție în confruntarea disputată pe teren propriu, în etapa a 7-a a play-out-ului Ligii Naționale de handbal feminin. În meciul cu ultima clasată, Mureșul Tg. Mureș, formație care nu a acumulat măcar un punct în actualul sezon, handbalistele antrenate de Ion Crăciun și Florin Cazan s-au impus cu scorul de 38-23, la pauză 19-10. Meciul a fost marcat de multe durități, de ambele tabere, iar cel mai tensionat moment s-a petrecut în min. 53, când antrenorii oaspetelor au vrut să scoată echipa de pe teren, nemulțumiți de o decizie a arbitrilor. După un minut de parlamentări s-au răzgândit, însă interul Klimek a văzut cartonașul roșu după ce a primit a treia eliminare. Pentru CSU Neptun au marcat: Enescu 11 goluri, Ivan 7g, Tamaș 6g, Iovănescu 4g, Toma 4g, Mărginean 4g, Strahan 1g și Orșivschi 1g.  „Un meci pe care trebuia să-l câștigăm și am obținut o victorie normală. Nu am putut odihni jucătoarele, pentru că avem deja două accidentate, astfel că avem la dispoziție doar zece jucătoare”, a declarat antrenorul secund al echipei constănțene, Florin Cazan.

Tot ieri s-au disputat și celelalte meciuri din etapa a 7-a a play-out-ului: Unirea Slobozia - Cetate Deva 26-18 și HCM Rm. Vâlcea - U. Cluj 29-26.

Clasament play-out: 1. U. Cluj 31p, 2. HCM Rm. Vâlcea 30p (golaveraj: 464-428), 3. Cetate Deva 30p (475-456), 4. CSU NEPTUN CONSTANŢA 29p, 5. Unirea Slobozia 28p, 6. Mureşul Tg. Mureş 0p.

În etapa viitoare, CSU Neptun Constanța va evolua în deplasare, la Cluj-Napoca, duminică, de la ora 18.00.