Cu un om mai puţin, România a remizat la Copenhaga

Fotbal / Preliminariile CM 2018: DANEMARCA - ROMÂNIA 1-1

Sport 08 Octombrie 2017 / 21:08 852 accesări
George Ţucudean, atacantul Viitorului, a debutat în naţională şi a contribuit la golul marcat de Ciprian Deac

Selecţionerul Cosmin Contra rămâne neînvins pe banca tricolorilor, după ce România a încheiat la egalitate, duminică seară, scor 1-1 (C. Eriksen 60-pen. / C. Deac 88), întâlnirea cu Danemarca, din ultima etapă a preliminariilor Campionatului Mondial de fotbal din 2018. Partida de la Copenhaga a fost una în care danezii au avut un gol nevalidat în prima repriză, în minutul 37, Bendtner fiind semnalizat greşit în ofsaid. Gazdele au deschis scorul din penalty, în minutul 60, autor Christian Eriksen, după care formaţia noastră a rămas cu un om mai puţin, Cristi Ganea fiind eliminat în minutul 63. Nemaiavând ce pierde, Contra l-a trimis în atac şi pe George Ţucudean, în minutul 83, iar atacantul Viitorului a contribuit la golul marcat de Ciprian Deac, în minutul 88.

Au evoluat următoarele formaţii - Danemarca (selecţioner Aage Hareide): K. Schmeichel - Dalsgaard, Kjær (cpt.), Christensen, Durmisi - Kvist, Delaney - Y. Poulsen (83 Schöne), C. Eriksen, Sisto - Bendtner (70 Dolberg); România (selecţioner Cosmin Contra): Tătărușanu - Bălașa, Chiricheș (cpt.), Dr. Grigore, Cr. Ganea - Hoban, N. Stanciu - C. Deac, Budescu (66 Bancu), Al. Băluţă (83 Ţucudean) - Fl. Andone (70 Keșerü). Cartonaşe galbene: Kjær / Al. Băluţă, Budescu, Tătărușanu, Cr. Ganea (2). Cartonaş roşu: Cr. Ganea (min. 63). Meciul a fost arbitrat de o brigadă din Germania, avându-l la centru pe Deniz Aytekin.

Celelalte rezultate înregistrate duminică seară, în grupa E: Kazahstan - Armenia 1-1 (Turysbek 62 / H. Mkhitaryan 26) și Polonia - Muntenegru 4-2 (Mączyński 6, Grosicki 16, Lewandowski 85, Stojković 87-autogol / Mugoša 78, Tomašević 83).

Clasament final - GRUPA E: 1. POLONIA 25p (golaveraj: 28-14), 2. Danemarca 20p (20-8), 3. Muntenegru 16p (20-12), 4. ROMÂNIA 13p (12-10), 5. Armenia 7p (10-26), 5. Kazahstan 3 (6-26).

Tot duminică seară s-au mai disputat ultimele meciuri din grupa F a preliminariilor CM de fotbal din 2018. Rezultate: Lituania - Anglia 0-1 (H. Kane 27-pen.), Slovenia - Scoția 2-2 (Bezjak 52, 72 / Griffiths 32, Snodgrass 88), Slovacia - Malta 3-0 (A. Nemec 33, 62, Duda 69).

Clasament final - GRUPA F: 1. ANGLIA 26p (18-3), 2. Slovacia 18p (17-7), 3. Scoția 18p (17-12), 4. Slovenia 15p (12-7), 5. Lituania 6p (7-20), 6. Malta 1p (3-25).