CVM Tomis a egalat liderul

Volei (m) / DA1, etapa a 8-a: UNIVERSITATEA CLUJ - CVM TOMIS CONSTANŢA 1:3

Sport 29 Noiembrie 2010 / 00:00 779 accesări

CVM Tomis a trecut repede peste eliminarea din Cupa CEV şi a obţinut al optulea succes consecutiv în Divizia A1 la volei masculin, în tot atâtea etape. Sâmbătă, constănţenii au jucat în deplasare, cu Universitatea Cluj, şi au obţinut victoria de trei puncte pe care şi-au dorit-o, chiar dacă gazdele şi-au adjudecat primul set. Scor final: Universitatea Cluj - CVM Tomis Constanţa 1:3 (25:20, 23:25, 20:25, 21:25). Echipa de pe Litoral a început partida în formula standard utilizată în ultimele etape din campionat, dar pe parcursul primului set Ditlevsen l-a înlocuit pe Chiţigoi şi a rămas în teren până la final. „Cred că echipa a resimţit în primul set oboseala unei deplasări lungi şi cele cinci partide pe care le-am jucat în ultimele 15 zile, dar şi clujenii au jucat foarte bine. În seturile următoare ne-am revenit, iar în ultimele două am dominat clar. A fost un meci bun al echipei noastre, cu excepţia primului set”, a declarat Răzvan Parpală, antrenorul secund al Tomisului. „Cred că am jucat bine, dar asta nu a fost de-ajuns pentru victorie. Mi-am felicitat jucătorii, iar dacă vor evolua la fel şi când vom întâlni echipe de calibrul nostru, nu vom avea probleme să câştigăm. În acest moment, mai mult nu se poate”, a spus şi antrenorul principal al gazdelor, Mircea Dudaş.

CVM, LA UN SET DE PRIMA POZIŢIE. CVM Tomis Constanţa putea prelua şefia clasamentului, dar SCM U. Craiova nu a reuşit să producă surpriza în faţa campioanei Remat Zalău, cedând abia în setul decisiv meciul jucat pe teren propriu. Sălăjenii au pierdut primul punct în acest campionat şi rămân pe primul loc graţie setaverajului. Până la finalul turului, cele două fruntaşe mai au un singur meci dificil în campionat, şi anume disputa directă, programată în etapa a 10-a, pe 11 decembrie, la Zalău.

Au evoluat - U. Cluj (antrenori Mircea Dudaş şi Bogdan Tănase): C. Ghimeş - D. Pop, Fuzeşi, I. Rus, Badea, Mititelu şi D. Ghimeş - libero (au mai jucat: Georgescu, Vîlcelean, Lotei, Bratosin şi Cherbeleaţă); CVM Tomis (antrenori Viktor Sidelnikov şi Răzvan Parpală): Lescov - Chiţigoi, Began, Macovei, Bahov, Merkushev şi Mihăilă - libero (au mai jucat: Ditlevsen şi Spînu). Au arbitrat: Benone Vişan (Bucureşti) şi Dinu Olăhuţ (Baia Mare).

Celelalte rezultate înregistrate în etapa a 8-a: Dinamo Bucureşti - CSM Bucureşti 3:0 (25:16, 25:19, 25:20); Steaua Bucureşti - VCM LPS Piatra Neamţ 3:0 (25:21, 25:13, 26:24); CSMU LPS Suceava - Explorări Baia Mare 2:3 (16:25, 19:25, 25:23, 27:25, 9:15); Unirea Dej - Torpi Tg. Mureş 3:1 (25:17, 25:17, 21:25, 25:18); SCM U. Craiova - Remat Zalău 2:3 (33:31, 17:25, 17:25, 25:22, 12:15).