CVM Tomis încheie sezonul regulat la Suceava

Volei (m) / DA1, etapa a 22-a: CSM U LPS SUCEAVA - CVM TOMIS CONSTANŢA

Sport 12 Martie 2011 / 00:00 763 accesări

Sâmbătă, în ultima etapă din sezonul regulat al Diviziei A1 la volei masculin, CVM Tomis Constanţa joacă la Suceava, de la ora 12.00, în compania echipei locale CSMU LPS. Practic se întâlnesc polii clasamentului: Tomis ocupă locul întâi, iar gazdele locul 11, însă pe ultimul loc se află Torpi, formaţie exclusă din campionat. Sucevenii nu au câştigat decât un singur meci în această ediţie de campionat, şi acela la „masa verde”, în faţa mureşenilor! În aceste condiţii, partida nu poate avea decât un singur învingător, formaţia constănţeană, care va aborda play-off-ul pe primul loc al clasamentului. „Nu considerăm meciul de la Suceava ca pe o formalitate. Mergem acolo ca să jucăm serios, pentru că în sport orice este posibil, chiar şi între echipa de pe ultimul loc şi cea de pe primul loc. Orice echipă ne poate pune probleme, iar Suceava a jucat bine şi în tur, la Constanţa”, spune, prudent, Radu Began, căpitanul echipei constănţene. „Sper ca jucătorii mei să nu privească adversarii de sus, aşa cum au făcut-o la meciul tur, când Suceava ne-a pus mari probleme în setul al doilea. Este ultima partidă înainte de play-off şi aş vrea ca toţi jucătorii din lot să intre pe teren, măcar pentru un set”, adaugă antrenorul principal Viktor Sidelnikov. Partida va fi arbitrată de Răzvan Lupuţan şi Cristian Serei, ambii din Baia Mare.

CVM Tomis îşi va afla sâmbătă şi adversarul din play-off, respectiv echipa care va termina sezonul regulat pe locul 8. Aceasta se va alege dintre SCM U. Craiova şi Universitatea Cluj, avantajaţi fiind clujenii, care au setaveraj mai bun. Iată şi celelalte meciuri programate sâmbătă în etapa a 22-a: Remat Zalău - CSM Bucureşti (ora 15.30, în direct la Digi Sport Plus); SCM U. Craiova - VCM LPS Piatra Neamţ (ora 16.30); Universitatea Cluj - Unirea Dej (ora 17.00); Dinamo Bucureşti - Ştiinţa Explorări Baia Mare (ora 18.00). Întâlnirea Steaua Bucureşti - Torpi Tîrgu Mureş va fi omologată cu scorul de 3:0 (Torpi a fost exclusă din campionat).