CVM Tomis s-a calificat în Final Four-ul Cupei României

Volei (m) / Cupa României, sferturi de finală, manșa retur: ARCADA GALAȚI - CVM TOMIS CONSTANȚA 0:3

Sport 19 Martie 2015 / 00:00 2708 accesări

CVM Tomis Constanţa se menține în cursa pentru primul trofeu intern care va fi decernat anul acesta în voleiul românesc, Cupa României. Ieri, la Galați, într-un meci restant din returul sferturilor de finală ale competiției, Tomis a învins-o, din nou, pe Arcada, cu scorul de 3:0 (25:15, 25:23, 25:14) și a obținut calificarea pentru Final Four (în tur, la Constanța, a fost 3:2 pentru campioni). Formația antrenată de Martin Stoev și Radu Began a demonstrat și ieri că este cea mai valoroasă din România în acest sezon. Gălățenii au putut să țină aproape de constănțeni doar în setul al doilea, adjudecat la limită de campioni.

Meciul a debutat sub semnul echilibrului, oaspeții reușind să se distanțeze după primul time-out tehnic: 8:6, 13:9, 16:11, 22:13, 25:15. Arcada a reușit primele două puncte ale setului secund, însă a intrat Simeonov la serviciu și Tomis a recuperat până la 6:2! Tot constănțenii au controlat ostilitățile și în continuare: 10:4, 16:9, 17:10, 20:15, 24:20. La 24:23, Stoev a cerut time-out, iar jucătorii săi au închis imediat setul. Avertizați că gălățenii sunt capabili să joace bine, campionii au evoluat la fel de serios și în ultimul set, pe care l-au câștigat categoric, după ce au condus cu 8:4, 11:7, 11:10, 16:11, 16:12, 22:12 și 25:14. În condițiile în care eficiența serviciului și cea a preluării au fost aproape egale în meciul de ieri, Tomis a făcut diferența cu blocajul (13-2!) și cu eficacitatea atacului.

„Am reușit o calificare facilă și rapidă. Am controlat meciul de la un capăt la altul și am condus în permanență pe tabela de scor. Ne-am dorit mult această victorie, pentru că în joc era continuarea cursei pentru un trofeu. De aceea, echipa noastră a intrat pe teren foarte motivată și foarte concentrată. Știam că, dacă nu va fi așa, Arcada poate să lungească partida până în setul al cincilea, așa cum a făcut-o la Constanța”, a explicat antrenorul principal al Tomisului, Martin Stoev.

Au evoluat - Arcada (antrenori Marian Apostu și Neculai Harabagiu): Bartha 1p - Dumitrache 9p, Radovic 5p, Cosic 1p, Pașcan 6p, Cristudor 5p și Pîrvu - libero (au mai jucat: Cerșemba 4p, Dragomir, Martin și Zahar 1p); CVM Tomis (antrenori Martin Stoev și Radu Began): Zhekov 4p - Simeonov 17p, Stancu 4p (4 blocaje), Spînu 5p, D. Pavel 8p, Janic 14p (4 blocaje) și Rosic - libero (au mai jucat: Vologa 1p, Petkov 2p, Stoian și Tănăsescu).

Așadar, în Final Four vor evolua CVM Tomis Constanţa, CSVM Zalău, SCM U. Craiova și Dinamo Bucureşti, adică exact primele patru clasate după sezonul regulat al Diviziei A1, formații care vor juca în turneul locurilor 1-4 și vor lupta pentru titlul de campioană națională. Turneul final al Cupei României este programat în sala de la Cheile Grădiștei, în zilele de 8 și 9 aprilie. Programul semifinalelor va fi tras la sorți la ședința tehnică care va avea loc în seara de 7 aprilie. În prima zi a turneului final se vor disputa semifinalele, iar finala este programată a doua zi (finală mică nu se joacă).