Deţinătoarea trofeului, eliminată la Madrid

Fotbal / UEFA Champions League, sferturi de finală, manșa retur

Sport 13 Aprilie 2016 / 23:51 556 accesări

Returul ultimelor două dispute din sferturile de finală ale UEFA Champions League a dus, miercuri seară, la calificarea formaţiilor Atletico Madrid şi Bayern Munchen în semifinalele competiţiei. Ca şi în urmă cu doi ani, Atletico Madrid a eliminat-o pe FC Barcelona în sferturile de finală, deţinătoarea trofeului cedând cu 0-2 pe “Vicente Calderon”. La Madrid, Barca ar fi putut trimite meciul în prelungiri, însă arbitrul italian Nicola Rizzoli nu a acordat un penalty în minutul 90 după un henţ comis în careu de Gabi. În cealaltă partidă, Bayern a remizat la Lisabona şi echipa germană continuă lupta pentru câştigarea trofeului.

Rezultatele de miercuri seară: Atletico Madrid - FC Barcelona 2-0 (Griezmann 36, 88-pen.) - în tur: 1-2 și Benfica Lisabona - Bayern Munchen 2-2 (Jiménez 27, Talisca 76 / Vidal 38, T. Müller 52) - în tur: 0-1.

Rezultatele de marţi seară: Manchester City - Paris Saint-Germain 1-0 (De Bruyne 76) - în tur: 2-2 și Real Madrid - VfL Wolfsburg 3-0 (Cristiano Ronaldo 16, 18, 77) - în tur: 0-2.

Semifinalele sunt programate la 26 şi 27 aprilie - manşa tur şi la 3 şi 4 mai - manşa retur. Tragerea la sorţi a partidelor care vor stabili marea finală se va desfăşura vineri, 14 aprilie, de la ora 12.30, la Nyon. Finala ediţiei din acest a Ligii Campionilor se va disputa pe stadionul “San Siro” din Milano, la 28 mai, de la ora 21.45.