Două din două pentru Răzvan Florea

Sport 20 Iulie 2007 / 00:00 654 accesări

Constănţeanul Răzvan Florea a cucerit a doua medalie de aur la Campionatele Naţionale de înot, care se desfăşoară în aceste zile la Bucureşti. Sportivul de la CS Farul s-a impus fără probleme la 200 m mixt, probă în care Bogdan Vartan şi Sorin Bodiu (ambii de la Palatul Copiilor - CS Farul) s-au clasat pe locul 10, respectiv 22. “Nu au fost prea mari probleme în această probă. Doar căldura ne incomodează, mai ales că din cauza sistemelor învechite, nu se poate răci apa din bazin. Obiectivul meu este cucerirea a cinci medalii de aur şi una de argint, în proba de 200 metri fluture, unde marele favorit este Ioan Ştefan Gherghel”, a spus cel mai bun înotător român al momentului. La 50 m bras, în proba feminină, Roxana Purcelea (CS Farul) nu a reuşit să se califice în finală, încheind pe locul 14. Nici Sorin Bodiu nu a avut o prestaţie reuşită în proba masculină de 50 m bras, unde s-a clasat pe locul 23. Nici ştafeta de 4x100 m mixt de la CS Farul, formată din Ana Maria Vartan, Anda Georgescu, Mihaela Oprescu şi Roxana Purcelea, nu a obţinut un rezultat deosebit, terminînd pe poziţia a şasea.

În reuniunea din această dimineaţă, alţi sportivi constănţeni vor încerca să obţină calificarea în finalele programate în cursul după-amiezii. Astfel, vor intra în bazin Roxana Purcelea (50 m liber), Bogdan Vartan (50 m liber), Sorin Bodiu (200 m bras), Răzvan Florea şi Alin Milian (200 m spate).