Duel românesc în sferturi, la dublu, la Shenzen

Tenis de câmp

Sport 31 Decembrie 2017 / 16:24 776 accesări

Tenismenele Irina Bara şi Mihaela Buzărnescu s-au calificat, duminică, în sferturile de finală ale probei de dublu din cadrul turneului WTA de la Shenzhen, desfăşurat pe hard şi dotat cu premii în valoare totală de 750.000 dolari. În primul tur, Bara şi Buzărnescu le-au învins pe favoritele numărul 4, rusoaica Natela Dzalamidze şi elveţianca Xenia Knoll, cu scorul de 6-3, 6-7 (6/8), 10-8, după o o oră şi 51 de minute de joc. Pentru stabilirea perechii care va obţine calificarea în semifinalele turneului de dublu de la Shenzen vom asista la o confruntare sută la sută românească, Bara şi Buzărnescu urmând să le înfrunte pe Simona Halep şi Irina Begu. Tot în primul tur, Begu şi Halep au trecut, duminică dimineaţă, scor 6-7 (4/7), 6-2, 10-6, de chinezoaicele Chen Liang şi Xinyun Han. Prezenţa în sferturile turneului de dublu de la Shenzhen este recompensată cu un cec în valoare de 3.852 de dolari şi 60 de puncte WTA.

MONICA NICULESCU, ELIMINATĂ ÎN PRIMUL TUR LA SIMPLU

Tot duminică, în primul tur la simplu, Monica Niculescu (locul 79 WTA) a pierdut întâlnirea cu Aryna Sabalenka (locul 73 WTA, Belarus), scor 4-6, 4-6, după o oră şi 32 de minute de joc. Pentru participarea la Shenzen, Niculescu va primi un cec în valoare de 4.698 de euro şi un punct WTA.

Irina Begu s-a calificat duminică, în optimi, iar luni, 1 ianuarie 2018, vor evolua şi celelalte tenismene tricolore prezente în primul tur la Shenzen la simplu: Simona Halep (locul 1 WTA) - Nicole Gibbs (SUA, locul 110 WTA) şi Mihaela Buzărnescu (locul 56 WTA) - Maria Șarapova (Rusia, locul 59 WTA). Partidele sunt transmise în direct de Digi Sport 2. Simona Halep va juca luni dimineaţă, nu mai devreme de ora 6.30, pe terenul central, după care va urma meciul în care va evolua Mihaela Buzărnescu.