Duelul surorilor Williams, în turul al treilea la New York

Tenis de câmp

Sport 30 August 2018 / 10:41 465 accesări

Ultimul turneu de Grand Slam al anului, US Open, propune în turul al treilea confruntarea dintre Serena şi Venus Williams, al 30-lea duel dintre cele două tenismene americane în ultimii 20 de ani. Serena a câştigat 17 întâlniri, iar Venus are 12 victorii. În turul al doilea, Venus Williams (locul 16 şi cap de serie numărul 16) a trecut de Camila Giorgi (Italia, locul 40 WTA), scor 6-4, 7-5, în timp ce Serena Williams (locul 26 WTA şi cap de serie numărul 17) a învins-o pe Carina Whitthoeft (Germania, locul 101 WTA), scor 6-2, 6-2.

Tenismenele Garbine Muguruza (Spania, locul 12 WTA şi favorită numărul 12) şi Julia Goerges (Germania, locul 9 WTA şi favorită numărul 9) au fost eliminate în turul secund la US Open. Karolina Muchova (cehia, locul 202 WTA), a învins-o, cu scorul de 3-6, 6-4, 6-4, pe Muguruza, iar Ekaterina Makarova (Rusia, locul 45 WTA) a trecut, cu scorul de 7-6 (12/10), 6-3, de Goerges.