FC Farul a cedat după pauză la Turnu Măgurele

Fotbal / Liga a 2-a, etapa a 5-a

Sport 02 Septembrie 2019 / 00:06 1230 accesări
Jucătorii Farului sunt pe locul 14 după primele cinci etape

Turris Oltul Turnu Măgurele a trecut de FC Farul Constanţa, cu scorul de 2-0 (Antoche 57-autogol, Fl. Radu 71), duminică seară, în etapa a cincea din Liga a 2-a, iar nou-promovata în eşalonul secund este singura echipă cu maximum de puncte. După o primă repriză în care Farul a irosit trei situaţii de gol, prin Alexandru Stoica, Ionuţ Stoica și Nicola, gazdele au marcat golurile victoriei în repriza a doua, trecând astfel pe primul loc în clasament.

Au evoluat următoarele formaţii - Turris (antrenor Erik Lincar): I. Rus - Călinţaru, C. Pîrvulescu, Ispas, Fl. Mitrea - Savin, S. Pană, Haită - Cr. Ciobanu (70 Fl. Radu), Bud (66 Turkovic), Ad. Voicu (80 Acolatse); Farul (antrenor Ianis Zicu): Muțiu - Al. Nicola, I. Ursu (52 Hordouan), V. Lică, Carabela - D. Toma, Antoche, A. Cruceru - Al. Stoica, I. Stoica (74 D. Halep), Kanda (77 Greu). Meciul a fost arbitrat la centru de Sorin Costreie.

Celelalte rezultate - sâmbătă, 31 august: ASU Politehnica Timişoara - Concordia Chiajna 0-0

SCM Gloria Buzău - CS Mioveni 0-2

UTA Arad - Sportul Snagov 4-0

Dunărea Călăraşi - Ripensia Timişoara 1-1

Metaloglobus Bucureşti - Universitatea Cluj 2-0

duminică, 1 septembrie: Viitorul Pandurii Tg. Jiu - Daco-Getica Bucureşti 2-0

CSM Reşiţa - Rapid Bucureşti 1-2

Luni, 2 septembrie, de la ora 18.00 (în direct la Digi Sport 1, Telekom Sport 1 şi Look Sport), este programat meciul FC Argeş - Pandurii Tg. Jiu.

Întâlnirea Petrolul Ploieşti - FC Csikszereda a fost amânată.

Clasament: 1. Turnu Măgurele 15p (golaveraj: 13-1), 2. Mioveni 13p (7-1), 3. UTA 12p (14-2), 4. Buzău 12p (12-3), 5. Rapid 10p (7-5), 6. Metaloglobus 9p (9-5), 7. Reșița 7p (7-5), 8. Petrolul 7p (5-5), 9. Ripensia 7p (6-7), 10. Viitorul Pandurii 7p (4-5), 11. Chiajna 7p (4-7), 12. FC Argeş 6p (5-4), 13. Daco-Getica 6p (2-6), 14. FC FARUL 5p (2-4), 15. ASU Poli 4p (3-3), 16. Csikszereda 4p (4-5), 17. U. Cluj 3p (3-7), 18. Călărași 2p (3-9), 19. Pandurii 1p (1-8), 20. Snagov 0p (1-19).

În etapa viitoare, FC Farul va juca duminică, 8 septembrie, de la ora 13.30, pe teren propriu, cu FC Csikszereda.