FC Farul, la a cincea înfrângere consecutivă

Fotbal / Liga a II-a, Seria 1, etapa a 13-a: CF BRĂILA - FC FARUL CONSTANŢA 2-0

Sport 19 Noiembrie 2012 / 00:00 1443 accesări

FC Farul Constanţa a înregistrat, sâmbătă, a cincea înfrângere consecutivă, cedând, în deplasare, cu 0-2, în duelul cu CF Brăila, din etapa a 13-a a Ligii a II-a la fotbal, şi s-a apropiat şi mai mult retrogradare. Revenirea lui Alin Artimon pe banca de rezerve, după ce i-a fost anulată suspendarea de nouă etape, i-a mai trezit pe constănţeni, care au făcut o primă repriză bună. Astfel, până la pauză, fiecare dintre cele două combatante şi-a trecut în cont câte o mare ocazie, Ciocîlteu fiind blocat de G. Curcă, în min. 9, în timp ce Coteanu a nimerit transversala după un şut centrare, în min. 32. La reluare, gruparea de pe litoral a continuat să atace şi a irosit o mare oportunitate de a deschide scorul, dar şutul lui Coteanu a trecut pe lângă poartă. În schimb, gazdele nu au iertat şi Adrian Cîmpeanu a marcat în min. 72, transformând perfect centrarea lui Frunză. Constănţenii au ieşit la atac şi au căutat egalarea, însă Sorin Chiţu a ratat în trei rânduri. În primul minut de prelungire, brăilenii au dat lovitura de graţie, Ciocîlteu înscriind pe un contraatac, după ce l-a driblat şi pe G. Curcă. Au evoluat pentru FC Farul: G. Curcă - Niţescu, Ţabără, Buzea, V. Sandu - Coteanu (70 D. Popa), B. Nicola, Bârlădeanu - Sg. Popescu, M. Matei (63 S. Chiţu), Stoianof (58 Ivanovici).