FC Farul s-a făcut din nou de râs

Fotbal / Liga a II-a, Seria I, etapa a 25-a: FC FARUL - FC BOTOŞANI 1-3

Sport 22 Aprilie 2010 / 00:00 2536 accesări

Favorită la promovarea în prima ligă la începutul sezonului, FC Farul are motive să-şi schimbe obiectivul în evitarea retrogradării în Liga a III-a, după ce a bifat şapte meciuri fără victorie în acest retur. Constănţenii au dat ieri încă un spectacol penibil pe teren propriu, cedând fără drept de apel, scor 1-3, în duelul cu o echipă din partea inferioară a clasamentului Seriei I, FC Botoşani, în etapa a 25-a a ligii secunde. Întâmpinaţi ironic de cei 100 de spectatori cu “ole”-uri şi scandarea “Campionii!”, elevii lui Dennis Şerban şi Gheorghe Butoiu au fost la un pas să deschidă scorul în min. 7, când lovitura de cap expediată de Pantelie a lovit transversala. A fost doar un foc de paie şi, până la pauză, doar centralul Bogdan Hanceariuc animând atmosfera prin deciziile sale total aiurea. La trei minute de la reluare, oaspeţii au deschis scorul la o fază care nu anunţa nimic, Pătraşcu trimiţînd în proprie poartă mingea centrată de Boghian. Gazdele au încercat să mai salveze ceva şi Ninu a readus egalarea în min. 59, marcând cu o lovitură de cap după un corner executat de Cristocea. Moldovenii au reacţionat rapid şi, după doar trei minute, Şuleap a marcat cu un şut de la 25 m, cu largul concurs al portarului Sardescu. Spectacolul trist a fost completat de Homneac, care a profitat de degringolada din defensiva grupării de pe litoral şi a stabilit scorul final în min. 71. În ultimele minute, oaspeţii au evoluat în inferioritate numerică, după ce Şuleap a fost eliminat, încasând două cartonaşe galbene pentru trageri de timp, în doar trei minute. În plus, pe drumul spre vestiare, mijlocaşul oaspeţilor a avut parte şi de un conflict cu antrenorul cu portarii al Farului, Valentin Covaciu. Aflat în spatele porţii, după ce fusese eliminat la pauză din cauza protestelor, oficialul constănţean l-a apucat de gât pe Şuleap, iar jucătorul botoşănean a ripostat. În cele din urmă, după aproape un minut de parlamentări, Covaciu a acceptat să plece în tribune, iar Şuleap a ajuns la vestiare. Ultimul fluier a pus capăt chinului aşa-zişilor fotbalişti constănţeni, care au bifat încă un episod al decăderii grupării de pe litoral.

Au evoluat - FC Farul (antrenor Gheorghe Butoiu): Sardescu - Măţel, Ninu, Pătraşcu, Mendy - Soare (32 Doicaru), Teekloh, Cristocea, Mansur (90 Tudorache) - Chico, Pantelie; FC Botoşani (antrenor Cristi Popovici): Prisacă - Patache, Tincu, Geamăn (48 Atudorei), Codreanu - Şt. Nicolae, Şt. Apostol, Şuleap, Boghian - Ţigănaşu (63 Boroştean), Homneac (74 Halip). Marcatori: Ninu 59 / Pătraşcu 48-autogol, Şuleap 62, Homneac 71. Cartonaşe galbene: Ninu, Chico / Prisacă, Boghian, Codreanu, Apostol, Şuleap (2). Cartonaş roşu: Şuleap (min. 86). Au arbitrat: Bogdan Hanceariuc (Iaşi) - Dan Lucian Ilieş (Braşov) şi Bogdan Dragoş Ioan (Făgăraş).

Rezultate - marţi: Steaua II Bucureşti - Săgeata Stejaru 1-1; ieri: Victoria Brăneşti - FCM Dunărea Galaţi 2-0; Concordia Chiajna - Delta Tulcea 1-2; Gloria Buzău - Tricolorul Breaza 2-1; Dunărea Giurgiu - CSM Rm. Sărat 3-0; FC Snagov - Dinamo II Bucureşti 2-1; Petrolul Ploieşti - FCM Bacău 4-0; Sportul Studenţesc - Cetate Suceava 3-0.