FC Viitorul, la primul succes în partidele amicale din acest an

Sport 14 Februarie 2013 / 00:00 536 accesări

FC Viitorul Constanţa a câştigat, ieri, prima partidă de verificare disputată în acest an. Într-o partidă desfăşurată la baza sportivă Arcadia din Belek (Turcia), constănţenii au învins, scor 2-1 (1-0) pe FC Shirak, liderul campionatului din Armenia şi deţinătoarea Cupei Armeniei. A fost un meci dominat de constănţeni, mai ales în primele 45 de minute. Nicolae Dică a reamintit de golul superb reuşit în finala Cupei României cu Dinamo, transformând o lovitură liberă de la 20 m. Până la pauză tabela a rămas nemodificată, chiar dacă Albu, A. Chiţu şi Cârstocea au irosit situaţii foarte bune de a marca. Armenii au restabilit egalitatea în min. 57, prin senegalezul Lamine, dar scorul final a fost stabilit în penultimul minut de joc de fundaşul Ionuţ Puţanu. Benzar a prins o torpilă de la 25 m, respinsă cu greu în corner de portar, lovitura de colţ a fost executată scurt până la Cârstocea, iar centrarea acestuia a fost fructificată cu capul de Puţanu: 2-1 pentru FC Viitorul. A fost primul meci din acest an când antrenorul principal Cătălin Anghel a avut la dispoziţie întreg lotul de jucători, după ce au revenit şi cei opt jucători convocaţi la loturile naţionale de seniori şi tineret.

Pentru Viitorul au evoluat următorii jucători: Buzbuchi - Puţanu, Larie, Toşca - Benzar, N. Dică, Vaştag, Cârstocea - Albu, Alibec, A. Chiţu; au mai intrat: Vâtcă, Şerban, Bălaşa, Ţîru, Târnovan, Lazăr, Nikolov, F. Tănase, Rusu, Gavra, Mitriţă şi Cristocea. Următorul meci al Viitorului este programat vineri, 15 februarie, adversarul nefiind momentan stabilit.