FC Viitorul s-a calificat în finala „Arena Cup”

Fotbal / Liga 1

Sport 21 Ianuarie 2016 / 19:08 640 accesări
Aurelian Chițu și-a trecut în cont o „dublă” în duelul cu slovenii de la FC Koper

Aflată într-un stagiu de pregătire în Croația, FC Viitorul va juca finala celei de-a doua ediții a turneului internațional „Arena Cup”, găzduit de stațiunea Medulin, după ce a încheiat Grupa „Histria” pe primul loc. Echipa pregătită de Gheorghe Hagi a disputat joi ultimul meci din faza grupelor, în care s-a impus clar, scor 5-2 (1-0), în fața celor de la FC Koper, locul 7 în prima ligă din Slovenia. Unicul gol al primei reprize a fost marcat de Aurelian Chiţu, care a transformat spectaculos o lovitură liberă, în min. 12. La șase minute de la reluare, slovenii au egalat prin Stulac, tot dintr-o lovitură liberă, însă formația de pe litoral a reacționat rapid și a marcat de trei ori. Mai întâi, Ianis Hagi a finalizat din centrul careului o acțiune prelungită, în min. 56, apoi Aurelian Chițu a realizat „dubla”, în min. 63, când a driblat portarul și a trimis în poartă de la marginea careului, iar Florin Tănase, un minut mai târziu, a trimis un șut plasat din careu. Adversarii au redus din handicap în min. 78, prin Cisse, dar ultimul cuvânt le-a aparținut tot constănțenilor, în min. 88, când Vl. Achim a reluat în plasă mingea respinsă de portarul sloven, după o lovitură de pedeapsă executată de Florin Cernat. Pe lângă cele cinci reușite, FC Viitorul și-a mai creat numeroase ocazii, prin Nicoliță, bară în min. 64, Fl. Coman, singur cu portarul în min. 75 și 86, și A. Ciobanu, șut din 6 metri pe lângă poartă, în min.85.

Au evoluat pentru FC Viitorul: Pecanha (65 Buzbuchi) - Nicoliţă (70 Hodorogea), Ţîru (70 Căpuşă), Boli (70 Mitache), Cr. Ganea (70 Kilyen) - Benzar (70 Vl. Achim), D. Nedelcu (70 D. Dumitrescu), R. Marin (70 Casap) - A. Chiţu (70 A. Ciobanu), I. Hagi (70 Fl. Cernat), Fl. Tănase (70 Fl. Coman). Uşor accidentat, Vl. Rusu a fost menajat, iar Tordai, Iani, Perju şi I. Filip s-au pregătit separat.

În celălalt meci din grupă, Slaven Belupo s-a impus cu 3-1 în duelul croat cu Inter Zapresic. Clasamentul final al grupei: 1. FC Viitorul 7p, 2. Slaven Belupo 6p, 3. Inter Zapresic 4p, 4. FC Koper 0p.

Constănțenii vor întâlni duminică, de la ora 16.00, în ultimul act al competiției, pe Lokomotiv Zagreb, echipă clasată pe locul 5 în prima ligă din Croația. În finala mică, tot duminică, de la ora 12.00, austriecii de la Rheindorf Altach se vor duela cu Slaven Belupo.

FC Viitorul joacă pentru un loc în finală la „Arena Cup”