Ferhat Akbaș este noul antrenor al echipei feminine de volei CSM București

03 Ianuarie 2017 / 22:25 527 accesări

Turcul Ferhat Akbaș, în vârstă de 30 de ani, este noul antrenor al echipei feminine de volei CSM București, campioana en-titre a Cupei Challenge, potrivit unui comunicat al grupării din Capitală.

Tânărul antrenor a preluat banca tehnică a bucureştencelor după ce Nicola Negro și CSM București au încheiat de comun acord colaborarea pentru acest sezon. Ferhat Akbaș a pregătit-o ultima dată pe VakıfBank Istanbul şi a fost selecţionerul echipei naţionale feminine a Turciei în perioada 2009-2016.

“Sunt fericit că voi lucra pentru câștigătoarea Challenge Cup, CSM București. Mă bucură să văd că oamenii din club sunt bine organizați și că fac totul pentru a atinge rezultate cât mai înalte. Campionatul României este din ce în ce mai puternic și sper să avem parte de mulți spectatori la meciurile noastre, mai ales la partida cu Olympiakos, de pe 11 ianuarie, unde avem nevoie să câștigăm setul de aur pentru a merge mai departe”, a declarat Ferhat Akbaș pentru site-ul csmbucuresti.ro.

Ferhat Akbaș se numără printre antrenorii de elită ai momentului. Și-a început cariera la clubul de volei Turk Telekom Ankara din Turcia, unde a fost antrenor secund, ca mai apoi să petreacă un an în China la clubul Evergrande Hengda. Întors în Turcia, a fost antrenor secund pentru Vakifbank, echipă care a intrat în Cartea Recordurilor pentru că a reușit un parcurs de 73 de meciuri naționale și internaționale fără nicio înfrângere. În 2013, a fost asistentul antrenorului Massimo Barbolini pentru lotul național de volei feminin al Turciei, iar la vârsta de douăzeci și opt de ani devine antrenorul principal al naționalei din Turcia. Munca depusă i-a adus rezultate pe măsură: în 2014 a câștigat medalia de aur la Women’s European Volleyball League, iar în 2015 a participat la prima ediție a Jocurilor Europene de la Baku, unde Turcia a câștigat titlul de campioană. Tot în acel an, în cadrul competiției FIVB Volleyball Women’s U23 World Championship, Turcia a obținut medalia de argint.

În Divizia A1, CSM Bucureşti se află pe locul doi în clasament după 15 runde, în spatele liderului CS Volei Alba-Blaj. Campionatul se va relua pe 4 februarie. Pe plan european, CSM Bucureşti va juca în șaisprezecimile Cupei Challenge, împotriva echipei Olympiakos, pe 11 ianuarie.