Germania și Polonia s-au calificat în optimi

Fotbal / EURO 2016, Grupa C

Sport 21 Iunie 2016 / 21:20 439 accesări
Mario Gomez a marcat singurul gol al Germaniei din partida cu Irlanda de Nord, din pasa lui Thomas Müller

Marți seară au avut loc ultimele două meciuri din Grupa C a turneului final din Franța. Germania și Polonia au obținut victorii identice, cu 1-0, și merg braț la braț în optimi, cu câte 7 puncte fiecare. Campioana mondială a câștigat grupa, la golaveraj, Ucraina va pleca acasă, în timp ce Irlanda de Nord așteaptă deznodământul din ultimele trei grupe ca să afle dacă se numără printre cele patru formații de pe locul 3 care vor continua să joace la EURO 2016. Aceste două rezultate au calificat deja Slovacia în optimi, de pe locul 3, cu patru puncte, pentru că Albania și Irlanda de Nord au terminat cu câte trei puncte fiecare.

IRLANDA DE NORD - GERMANIA 0-1

Germania a dominat categoric prima repriză a partidei disputate pe stadionul Parc des Princes din Paris. Campioana mondială și-a masat adversara în propria jumătate de teren și a irosit cel puțin șapte ocazii de gol uriașe. Campionul ratărilor a fost Thomas Müller, care a trimis de două ori în bară, o dată pe lângă poartă și o dată a fost blocat de McGovern! Goalkeeperul britanic a fost cel mai... ocupat jucător al primei reprize, reușind să se opună și la ocaziile lui Götze (de două ori a fost singur cu portarul!) și Hummels. Doar Mario Gomez a reușit să-l învingă pe McGovern, cu un șut în poarta goală după o fază construită de Müller. Golul din minutul 29 a fost și singurul al întâlnirii, pentru că Germania nu a mai forțat după pauză, iar Irlanda de Nord s-a limitat să conserve această înfrângere la limită, care o plasează peste Albania în clasamentul echipelor de pe locul 3.

Au evoluat formațiile: IRLANDA DE NORD (selecționer Michael O'Neill): McGovern - A. Hughes, Cathcart, McAuley, J. Evans - Ward (70 Magennis), C. Evans (84 McGinn), S. Davis, Norwood, Dallas - Washington (59 K. Lafferty); GERMANIA (selecționer Joachim Löw): Neuer - Kimmich, Boateng (76 Höwedes), Hummels, Hector - Khedira (69 Schweinsteiger), Kroos - Özil, T. Müller, Götze (55 Schürrle) - M. Gomez. Partida a fost condusă la centru de Clément Turpin (Franța), care nu a fost nevoit să scoată cartonașul galben în acest meci!

UCRAINA - POLONIA 0-1

Lipsiți de orice presiune, pentru că erau deja eliminați din competiție, iar selecționerul Fomenko anunțase că demisionează, ucrainenii au practicat un fotbal ofensiv și încântător în meciul cu Polonia, încercând să demonstreze că meritau o soartă mai bună la EURO 2016. Motivul eliminării a fost însă clar pentru toată lumea: o ineficacitate cronică! După două ocazii poloneze în debutul întâlnirii, Ucraina, cu patru jucători noi în formula de start, a pus stăpânire pe mijlocul terenului, a pus deseori în dificultate defensiva adversă, însă vedetele Yarmolenko și Konoplyanka au ratat exasperant. De partea cealaltă, conștienți că le-ar fi greu să câștige grupa, polonezii s-au mulțumit cu un joc economicos și cu un adversar ca Elveția în faza optimilor de finală. Mult mai oportunistă, Polonia și-a asigurat victoria grație reușitei unui jucător intrat la pauză, Błaszczykowski, al cărui gol din minutul 54 a fost și singurul al partidei. Ucraina și-a continuat asaltul la poarta lui Fabiański, care a scos însă tot!

Au evoluat formațiile: UCRAINA (selecționer Mykhailo Fomenko): Pyatov - Fedetskiy, Khacheridi, Kucher, Butko - Rotan, Stepanenko - Yarmolenko, Zinchenko (73 Kovalenko), Konoplyanka - Zozulya (90+2 Tymoshchuk); POLONIA (selecționer Adam Nawalka): Fabiański - Cionek, Glik, Pazdan, Jędrzejczyk - Zieliński (46 Błaszczykowski), Jodłowiec, Krychowiak, Kapustka (71 Grosicki) - Milik (90+3 Starzyński), Lewandowski. Cartonașe galbene: Rotan (25), Kucher (38) / Kapustka (60). Meciul a fost arbitrat la centru de Svein Oddvar Moen (Norvegia).

Rezultatele înregistrate în Grupa C:

Polonia - Irlanda de Nord 1-0 (Milik 51)

Germania - Ucraina 2-0 (Mustafi 19, Schweinsteiger 90+2)

Ucraina - Irlanda de Nord 0-2 (McAuley 49, McGinn 90+6)

Germania - Polonia 0-0

Irlanda de Nord - Germania 0-1 (M. Gomez 29)

Ucraina - Polonia 0-1 (Błaszczykowski 54)

Clasament final GRUPA C

1. GERMANIA 3 2 1 0 3-0 7

2. POLONIA 3 2 1 0 2-0 7

3. Irlanda de Nord 3 1 0 2 2-2 3

4. Ucraina 3 0 0 3 0-5 0

Înaintea ultimei etape din Grupa D, programată marți, de la ora 22.00, cunoaștem prima optime de finală a EURO 2016. Meciul dintre Elveția și Polonia se va disputa sâmbătă, de la ora 16.00, la Saint-Etienne.