Germanii au dominat concursurile de la Nijni Tagil

Cupa Mondială de sărituri cu schiurile

Sport 05 Decembrie 2017 / 20:54 700 accesări
Richard Freitag este lider în clasamentul general al Cupei Mondiale

Germanul Richard Freitag s-a impus în concursul de sărituri cu schiurile de la Nijni Tagil, a treia etapă a sezonului în Cupa Mondială de specialitate. Este a șasea victorie a carierei pentru Freitag, dar prima din ianuarie 2015 încoace. Concursul a adus de două ori modificarea recordului trambulinei mari din localitatea rusă.

Un alt german, Karl Geiger, a fost lider după prima manșă, în care a sărit 131 de metri, dar a profitat de o perioadă fără vânt, nefiind astfel depunctat. Norvegianul Daniel Andre Tande a avut cea mai lungă săritură a manșei, 141 de metri, un nou record al trambulinei, dar în condiții de vânt favorabil, având astfel o compensație negativă importantă, de minus 13 puncte. Precedentul record al trambulinei mari de la Nijni Taghil fusese înregistrat în 2015 și îi aparținea norvegianului Johann Andre Forfang, care sărea atunci 140 de metri. Forfang a reintrat în posesia recordului trambulinei după ce a zburat 141,5 metri în manșa secundă. Grație acestei sărituri, el a încheiat concursul pe locul 3, deși se afla doar pe 13 la finalul primei manșe.

Tande a sărit bine și în manșa secundă, 134 de metri, păstrându-și astfel locul 2 la general. Geiger, liderul după prima manșă, a încheiat doar pe locul 6. Victoria i-a revenit lui Richard Freitag, care a sărit 137 de metri în runda decisivă și a urcat în frunte tocmai de pe locul 8, pe care îl ocupa la finalul primei manșe!

Concursul de a doua zi i-a revenit germanului Andreas Wellinger, aflat la a treia victorie din carieră, la 22 de ani, după cele de la Wisla 2014 și Willingen 2017. Wellinger a fost lider după prima manșă și și-a păstrat prima poziție, deși nu a avut cea mai bună evoluție și în runda secundă. Richard Freitag, aflat doar pe locul 4 după prima manșă, a terminat pe locul 2, iar austriacul Stefan Kraft a completat podiumul. Tande a avut cel mai lung zbor al zilei, 138,5 metri în manșa a doua, dar a încheiat pe locul 5 după ce avusese o prestație slabă în prima, la capătul căreia ocupase locul 17.

Astfel, patru dintre ultimele cinci concursuri desfășurate la Nijni Tagil au fost câștigate de germani. Severin Freund s-a impus în 2014 și 2015, iar acum Freitag și Wellinger au continuat această serie a teutonilor. În clasamentul general, după patru etape individuale, Freitag este lider, cu 270 de puncte. Wellinger a urcat pe locul 2, cu 239 de puncte, iar Tande este al treilea, cu 220 de puncte. În primele două etape din acest sezon s-au impus japonezul Junshiro Kobayashi (Wisla, Polonia) și slovenul Jernej Damjan (Kuusamo, Finlanda). Următoarea etapă va avea loc pe 10 decembrie, la Titisee-Neustadt, în Germania.