Gimnastele tricolore s-au impus la Cupa „Novara”

Ultimul test înaintea Campionatelor Mondiale

Sport 11 Octombrie 2015 / 16:05 1750 accesări

Echipa feminină de gimnastică a României a câștigat, sâmbătă, Cupa „Novara”, iar Larisa Iordache s-a impus la individual-compus, în turneul la care au mai participat reprezentativele Italiei, Spaniei și Belgiei și care a fost ultimul test înaintea participării la Campionatele Mondiale de la Glasgow. Tricolorele au încheiat competiția cu 226.500 puncte, fiind urmate de Italia, cu 225.150p, Belgia - 218.500p și Spania - 211.200p.

Din lotul tricolor au făcut parte gimnastele Larisa Iordache, Diana Bulimar, Anamaria Ocolișan, Laura Jurca, Silvia Zarzu și Andreea Iridon. Concursul individual-compus a fost câștigat de Larisa Iordache, cu 59.750 puncte, urmată pe podium de italiencele Carlotta Ferlito, cu 56.300p, și Elisa Meneghini, cu 56.100p.

Sportiva constănțeană Cătălina Ponor, legitimată la CS Farul, care este nominalizată în echipa României pentru CM de la Glasgow, nu a făcut parte din lotul pentru Cupa „Novara“, fiind menajată după o accidentare suferită înaintea Campionatelor Naționale de luna trecută. Campionatele Mondiale de la Glasgow vor avea loc în perioada 23 octombrie - 1 noiembrie.