Gloria-Ioana Mihu, învingătoare la Piteşti

Tenis / Circuite FRT

Sport 12 Aprilie 2013 / 00:00 1140 accesări

Jucătoarea constănţeană de tenis Gloria-Ioana Mihu (Tenis Club Idu Mamaia, antrenor Damian Petcu) a câştigat turneul din cadrul Circuitului Naţional al Federaţiei Române de Tenis rezervat junioarelor sub 12 ani, desfăşurat la Piteşti. Cap de serie nr. 2, Mihu s-a impus, ieri, în ultimul act al competiţiei în faţa principalei favorite Andreea Velcea (Sport 4 Fun Timişoara), cu 6-4, 6-7, 6-3. Din păcate, constănţeanca nu a repetat performanţa în proba de dublu, unde a făcut pereche cu Alexia Gândac (CSM Slobozia), cele două fiind învinse în finală de principalele favorite, Smaranda Corneanu (CS Axis) şi Andreea Velcea.

SFERTURI ÎN GRECIA. Două jucătoare constănţene s-au calificat în sferturile de finală ale turneului Kalovelonis Spring Tour, competiţie internaţională de categoria a 3-a rezervată junioarelor sub 14 ani, care are loc în localitatea Pikermi (Grecia). Cap de serie nr. 5, Ramona Eva Chivu (LPS “Nicolae Rotaru”, antrenor Ionuţ Brătulescu) le-a învins pe Maria Naoum (Grecia), cu 6-2, 3-6, 6-0 şi pe Vasiliki Stamatogiannopoulou (Grecia), cu 6-2, 6-3, în timp ce Selma Cadâr (LPS “Nicolae Rotaru”, antrenor Lenuţa Ivancu), cap de serie nr. 8, a trecut de Varvara Griva (Grecia), cu 6-4, 6-1, şi de Danai Petroula (Grecia), cu 6-4, 6-1. În întrecerea băieţilor, Ştefan Paloşi (LPS “Nicolae Rotaru”, antrenor Ionuţ Brătulescu), cap de serie nr. 2, s-a oprit în turul secund, după ce l-a învins pe Slavco Temelkovski (Macedonia), cu 2-6, 6-2, 6-4, dar a cedat în faţa lui Panagiotis Kostaras (Grecia), cu 7-5, 6-7, 2-6.