Halep a ratat semifinala la Miami

Tenis de câmp / Circuitul WTA

Sport 29 Martie 2016 / 23:38 781 accesări
Simona Halep nu şi-a valorificat statutul de favorită (sursa foto: Facebook)

Tenismena constănţeană Simona Halep (5 WTA) nu şi-a egalat performanţa de anul trecut în proba de simplu a turneului WTA Premier de la Miami (Florida), dotat cu premii totale de 6.134.605 dolari. Marţi seară, într-o partidă din cadrul sferturilor de finală ale turneului din Florida, Halep a pierdut duelul cu Timea Bacsinszky (Elveţia, 20 WTA), scor 6-4, 3-6, 2-6, după două ore şi 30 de minute de joc. În primul set, Halep a condus cu 4-2, a fost egalată, dar şi-a revenit şi s-a impus în următoarele două game-uri. Bacsinszky a început mai bine setul secund şi s-a desprins la 2-0 şi 4-1, restabilind egalitatea după ce s-a impus cu 6-3, încercările Simonei de a întoarce rezultatul în acest set nefiind încununate de succes. Setul decisiv a fost controlat de Bacsinszky, elveţianca obţinând victoria fără emoţii.

Pentru prezenţa în sferturi la Miami, Halep va primi 128.215 dolari şi 215 puncte WTA, în timp ce calificarea în penultimul act îi asigură elveţiencei 251.500 de dolari şi 390 de puncte WTA.

În noaptea de marţi spre miercuri, perechea formată din Monica Niculescu și Margarita Gasparyan (Rusia) va întâlni, în sferturile de finală ale turneului de la Miami, dublul Vania King (SUA) / Alla Kudriavtseva (Rusia). Niculescu și Gasparyan și-au asigurat un cec în valoare de 42.000 de dolari şi 215 puncte WTA.