Halep, Buzărnescu şi Begu au aflat adversarele de la Indian Wells

Tenis de câmp

Sport 05 Martie 2019 / 09:57 591 accesări
Simona Halep este a doua favorită la Indian Wells

Tragerea la sorţi a tabloului principal al turneului de categorie Premier Mandatory de la Indian Wells, meciurile fiind programate în perioada 6-17 martie, a stabilit adversarele teniemenelor tricolore care participă la turneul american.

Tenismena constănţeană Simona Halep (locul 2 WTA şi favorită numărul 2), va evolua direct în turul al doilea, urmând să înfrunte învingătoarea din partida Barbora Strycova (Cehia, locul 50 WTA) vs o jucătoare venită din calificări. Iar dacă se va califica în turul al treilea, Halep o poate întâlni pe Aliaksandra Sasnovich (Belarus, locul 34 WTA, şi cap de serie numărul 31),

Mihaela Buzărnescu (locul 31 WTA şi cap de serie numărul 29) nu va juca şi ea în primul tur, iar în turul secund va evolua împotriva câştigătoarei din meciul Daria Gavrilova (Australia, locul 53 WTA) - Dayana Yastremska (Ucraina, locul 37 WTA).

Irina Begu (locul 32 WTA) o va întâlni în primul tur pe tenismena canadiană de origine română Bianca Andreescu (locul 60, beneficiara unui wild-card). Dacă va trece în turul al doilea, Begu o va înfrunta pe Dominika Cibulkova (Slovacia, locul 35 WTA şi cap de serie numărul 32).

Principala favorită la Indian Wells este Naomi Osaka, deţinătoarea titlului şi numărul 1 mondial.

CÎRSTEA, ÎN TURUL SECUND ÎN CALIFICĂRI, NICULESCU A FOST ELIMINATĂ

Sorana Cîrstea (locul 98 WTA şi cap de serie numărul 11 în calificări) a câştigat meciul din primul tur al calificărilor pe tabloul principal de la Indian Wells. Cîrstea a învins-o, cu scorul de 6-3, 6-4, după o oră şi 15 minute de joc, pe Danielle Lao (SUA, locul 153 WTA, beneficiara unui wild-card). În turul al doilea al calificărilor, Cîrstea o va întâlni pe Nao Hibino (Japonia, locul 117 mondial şi favorită numărul 22 în calificări).

În schimb, Monica Niculescu (locul 127 WTA, a fost eliminată în primul tur al calificărilor, pierzând partida cu Anna Blinkova (Rusia, locul 104 WTA şi cap de serie numărul 15 în calificări), cu scorul de 5-7, 4-6, după o oră şi 36 de minute de joc.