Hamilton a câştigat Marele Premiu al Rusiei, Rosberg a abandonat

Automobilism / Formula 1

Sport 11 Octombrie 2015 / 17:49 753 accesări

Cu toate că a plecat din pole-position, pentru a doua oară consecutiv și pentru a treia oară în acest sezon, Nico Rosberg nu a reușit să încheie Marele Premiu de Formula 1 al Rusiei, etapa a 15-a a Campionatului Mondial de Formula 1, desfășurat ieri pe circuitul de la Soci. Pilotul german a fost nevoit să abandoneze în turul 8 din totalul de 53 ale cursei, din cauza unor probleme la acceleraţia monopostului său Mercedes. Al doilea pe grila de start, britanicul Lewis Hamilton nu putea rata un asemenea... cadou din partea coechipierului său de la Mercedes și s-a impus fără probleme, mai ales că îl depășise pe Rosberg după șase tururi, cu două tururi înainte ca acesta să abandoneze. Rosberg a rămas la 73 de puncte în spatele lui Hamilton în ierarhia piloților, când au mai rămas numai 100 disponibile, astfel că britanicul se poate deja considera campion mondial pe 2015.

Pe locul secund s-a clasat germanul Sebastian Vettel (Ferrari), iar mexicanul Sergio Perez (Force India) a ocupat ultima poziţie a podiumului (pentru întâia oară în acest sezon), profitând de un acroșaj între Bottas și Raikkonen petrecut chiar în ultimul tur! Brazilianul Felipe Massa (Williams) a fost al patrulea, depășindu-l pe finlandezul Kimi Raikkonen (Ferrari) în ultimul tur, iar rusul Danil Kviat (Red Bull) a ocupat locul 6. Au mai intrat în puncte (locurile 7-10) brazilianul Felipe Nasr (Sauber), venezueleanul Pastor Maldonado (Lotus), britanicul Jenson Button şi spaniolul Fernando Alonso (ambii de la McLaren-Honda). Bottas a fost lovit de Raikkonen în ultimul tur, în timp ce era pe locul 3, şi a abandonat. Acest incident va fi investigat de comisarii FIA. Cursa de la Soci a început cu o neutralizare, chiar în primul tur intrând pe pistă mașina de securitate, după un acroșaj, fără mari consecințe, dintre Nico Huelkenberg (Force India) și Marcus Ericsson (Sauber). Următoarea etapă a CM de Formula 1, Marele Premiu al SUA, este programată la data de 25 octombrie, pe circuitul de la Austin (Texas).

Până la o decizie în cazul Bottas - Raikkonen, clasamentul general al piloţilor este următorul: 1. Lewis Hamilton 302 puncte; 2. Sebastian Vettel 236p; 3. Nico Rosberg 229p; 4. Kimi Raikkonen 129p; 5. Valtteri Bottas 111p; 6. Felipe Massa 109p. Primele locuri în clasamentul constructorilor: 1. Mercedes 531p; 2. Ferrari 365p; 3. Williams 220p; 4. Red Bull 147p; 5. Force India 92p;