Handbalistele constănţene, de neoprit!

Handbal (f) / LN, etapa a 8-a: CS TOMIS CONSTANŢA - OŢELUL GALAŢI 29-20

Sport 08 Noiembrie 2010 / 00:00 729 accesări

Formaţia feminină de handbal, CS Tomis Constanţa îşi continuă parcursul excelent din cadrul Ligii Naţionale, reuşind duminică, în Sala Sporturilor din Constanţa, o nouă victorie la scor în faţa unui adversar incomod din campionat. Handbalistele pregătite de Ion Crăciun şi Florin Cazan au răpus în cadrul etapei a 8-a formaţia Oţelul Galaţi, scor 29-20 (14-9), succesul menţinând formaţia constănţeană pe poziţia a doua a clasamentului. Apărarea a fost principala armă a Tomisului, constănţencele reuşind să închidă perfect culoarele spre poarta apărată de Mihaela Smedescu. În ofensivă, tomitanele au replicat prin Andreea Tîlvîc, aflată într-o formă excelentă, iar tabela de marcaj a arătat un avantaj de cinci goluri la pauză pentru gazde, 14-9. Constănţencele şi-au mărit consistent avantajul în cea de-a doua repriză, 27-15 (min. 53), însă gălăţencele au mai limitat proporţiile scorului până la final, 29-20. „A fost un meci destul de greu, dar ne-am pregătit foarte bine în această săptămână. Am mâncat apărare pe pâine, iar rezultatul s-a văzut. Este o victorie foarte importantă pentru moralul nostru înaintea unor partide foarte importante”, a declarat căpitanul Tomisului, Aneta Barcan. „Am pregătit foarte bine acest meci. Ştiam tot ce face Galaţiul, toate schemele lor. Ne-am mobilizat foarte bine şi am reuşit o victorie importantă”, a spus şi Andreea Tîlvîc, cea mai bună marcatoare a Tomisului în această partidă, cu 11 reuşite. Celelalte marcatoare ale Tomisului au fost: Zamfir 6g, Barcan 5g, Mateescu 3g, Rusu 2g şi Pătru 2g, în timp ce Smedescu a avut 11 intervenţii.

Celelalte rezultate ale etapei: sâmbătă - HCM Baia Mare - HCM Roman 27-24; SCM Craiova - HC Zalău 24-22; Univ. Reşiţa - U. Jolidon Cluj 25-34; Rulmentul Braşov - CSM Bucureşti 34-39; duminică - CSM Cetate Deva - HCM Buzău 34-31; Oltchim - Dunărea Brăila 38-21 (s-a disputat pe 2 noiembrie).