Handbalistele de la CSU Neptun, a 11-a victorie în Divizia A

Handbal / Divizia A

Sport 27 Noiembrie 2017 / 18:31 1234 accesări

Formația CSU Neptun Constanța a învins luni, în Sala Sporturilor, pe HC Activ CSO Plopeni, scor 33-26, la pauză 17-9, într-o partidă din etapa a 12-a a Diviziei A la handbal feminin, Seria A, și se menține pe locul secund în clasament, cu 33 de puncte. Prima poziție este ocupată de SCM Gloria Buzău, cu 36 de puncte. Partida de luni a fost una în care constănțencele s-au impus fără probleme. Pentru echipa antrenată de Ionuț Pușcașu și Lăcrămioara Ilie au marcat Andreea Ciucanu 5g, Mihaela Rebeca 5g, Andreea Pintilie 5g, Ana Oprică 4g, Diana Mada 3g, Denisa Bari 3g, Anca Birton 3g, Bianca Căldare 2g, Adriana Mușat 2g și Bianca Bostan 1g. Campionatul se întrerupe acum, datorită participării României la Campionatul Mondial din Germania, următorul joc pentru CSU Neptun fiind programat la 18 decembrie, în deplasare, cu CSM II București.

În Divizia A la handbal masculin, în etapa a 9-a, ultima a turului și ultima disputată în acest an, CS Medgidia și AHC Dobrogea Sud II Constanța au suferit înfrângeri în meciurile jucate duminică. La Medgidia, în Sala „Iftimie Ilisei”, formația CS Medgidia a pierdut întâlnirea cu ocupanta locului secund în clasament, CS HC Buzău 2012, scor 28-30, după ce la pauză handbaliștii pregătiți de Adrian Georgescu și Ionuț Deli-Iorga au condus cu 14-13. Iar la Bacău, în confruntarea cu liderul Seriei A, Știința Municipal Bacău, AHC Dobrogea Sud II a cedat cu scorul de 25-31, la pauză 12-16, echipa constănțeană, antrenată de Eden Hairi și Aleksandar Adzic, terminând turul pe poziția a șaptea, cu 9 puncte. Formația din Medgidia a încheiat prima parte a campionatului pe locul 5 în clasament, cu 16 puncte. Prima etapă din retur în eșalonul secund la masculin este programată la 4 martie 2018.