HCDS nu a avut o partidă ușoară cu ultima clasată

Handbal masculin / Liga Naţională

Sport 04 Februarie 2018 / 18:03 1116 accesări

Nikola Crnoglavac a înscris 13 goluri pentru HCDS în meciul de duminică

Duminică, la Sala Sporturilor, în etapa a 17-a a Ligii Naționale de handbal masculin, formația HC Dobrogea Sud Constanța a învins, cu scorul de 32-27, la pauză 16-12, echipa CS Politehnica Iași. Golurile echipei constănțene au fost marcate de Crnoglavac 13, Nikolic 6, Andrei 4, Nistor 3, Vencel 3, Vujovic 2 și Rohozneanu 1. A fost un meci mult mai greu decât se preconiza și în care oaspeții, aflați pe ultimul loc al clasamentului, au surprins formația pregătită de Sandu Iacob și Marko Isakovic, handbaliștii constănțeni reușind desprinderea pe tabela de marcaj abia în finalul partidei. În prima repriză, oaspeții au condus cu 9-8, dar până la pauză HCDS a luat un avantaj de patru goluri. Ieșenii nu au cedat în repriza secundă și s-au apropiat la un singur gol, 22-21, după care echipa gazdă s-a distanțat decisiv, de la 23-22 la 27-23. De remarcat și prestația portarului Dan Vasile, autor a 14 intervenții salvatoare pentru Dobrogea Sud.

Pentru HCDS urmează confruntarea cu Dinamo București, campioana en titre, din deplasare, în etapa a 18-a, meciul fiind programat duminică, 11 februarie, de la ora 11.00 (în direct la Digi Sport și Telekom Sport).