HCM Constanţa a cîştigat cu 29-27 derby-ul dobrogean cu CSM Medgidia

Sport 08 Februarie 2007 / 00:00 694 accesări

Cele două reprezentante ale judeţului Constanţa în Liga Naţională au oferit celor 800 de spectatori care au umplut la refuz Sala “Dimitrie Ilisei” din Medgidia exact ceea ce şi-au propus: spectacol. Cotaţi cu a doua şansă la startul întîlnirii, jucătorii echipei gazdă au mai adăugat un ingredient: suspansul. Jocul de ieri după-amiază a debutat excelent pentru elevii lui Ion Crăciun şi Mihai Neacşu, care în min.12 conduceau cu 6-3. O eliminare pentru două minute dictată împotriva lui R. Răpciugă a fost speculată la maxim de campioni, care au restabilit imediat egalitatea (6-6). Murtaza a fost preluat din al doilea minut om la om de Buricea pe faza ofensivă, însă şi în aceste condiţii CSM, cu R. Răpciugă şi Nemenco extrem de eficienţi, a făcut faţă cu brio mult mai titratei adversare. Cînd combinaţiile pe 9 metri ale campioanei nu reuşeau, Stavrositu şi-a asumat rolul de lider şi a reuşit să spargă pe cont propriu lacătul gazdelor. Pauza a consemnat egalitatea, 14-14, rezultat ce reflecta perfect realitatea din teren. Echilibrul s-e menţinut şi în debutul părţii secunde, în min.38 tabeta indicînd 17-17.

HCM Constanţa părea că va tranşa clar victoria

În min.38 oaspeţii l-au pierdut pe Stavrositu, care s-a accidentat la şold în urma unei ciocniri cu Nemenco. Coordonatorul echipei antrenate de Lucian Râşniţă şi Eden Hairi n-a mai putut continua partida şi a fost introdus doar să execute două aruncări de la 7m. Chiar şi fără Stavrositu, HCM, cu Muraru de neoprit la finalizare, a preluat iniţiativa şi s-a desprins treptat pe tabelă. A fost 18-21 (min.41), iar mai apoi 20-24 (min.46). CSM a avut o tresărire de orgoliu şi a revenit pînă la 22-24 (min.48), scor la care M. Răpciugă (adus în iarnă de la Steaua) a irosit o aruncare de la 7m. Ratarea i-a afectat psihic pe jucătorii formaţiei din Medgidia, lucru de care a profitat la maxim Constanţa, care s-a desprins în min.53 la 23-28.

Final interzis cardiacilor

Zarurile păreau aruncate, însă gazdele au renăscut din propria cenuşă, asemenea păsării Phoenix. La 23-28 Ion Crăciun a solicitat timp de odihnă, iar demersul său avea să-şi atingă efectul scontat. Cu internaţionalul de tineret R. Răpciugă imposibil de oprit, gazdele au revenit în min.57 pînă la 27-28. La acest lucru a contribuit şi portarul Coadă, care, mai mult, a intervenit şi în faţa lui Buricea în situaţie de unu la unu, dînd colegilor şansa egalării. Dinescu a aruncat însă de la mare distanţă şi a fost prada perfectă pentru experimentatul Stănescu. Imediat, HCM a ”lovit” prin Muraru (min.59), conturîndu-şi al 13-lea succes în 15 etape. Ultimul minut a adus tensiune şi eliminarea directă a lui Muraru (fault la Taşcă), iar Stănescu a înlăturat orice dubiu în privinţa victoriei intervenind în faţa lui Enescu. A rămas 29-27 pentru lidera întrecerii interne, victorie obţinută cu multă trudă de campioni.

Au evoluat – CSM Medgidia (antrenor Ion Crăciun): Coadă, Vasile, R. Răpciugă 10g, Nemenco 5g, Enescu 3g, Murtaza 2g, Dinescu 2g, Taşcă 2g, M. Răpciugă 1g (1x7m), Cocean 1g, Puşcaşu 1g, Mocanu; HCM Constanţa (antrenor Lucian Râşniţă): Stănescu, Popescu, Stavrositu 8g (3x7m), Muraru 7g, Dragicevic 7g, Buricea 5g, Toma 1g, Kazic 1g (1x7m), Adzic, Şoldănescu, Săulescu, Timofte. Au arbitrat: Belu / Dobre (ambii din Bucureşti).

Celelalte rezultate ale etapei: Dinamo – Poli Iaşi 52-38, Steaua – HCM Bistriţa 36-20, Poli Timişoara – Minaur Baia Mare 39-33, Uztel Ploieşti – Universitatea Cluj 24-21, HCM Braşov – Bucovina Suceava 28-23, UCM Reşiţa – Pandurii Tîrgu Jiu 43-35.