Irlanda a câștigat cu multă șansă

Rugby / Turneul celor 6 Națiuni

Sport 04 Februarie 2018 / 15:09 563 accesări
Jonathan Sexton a reușit un drop-gol de senzație

A 19-a ediție a Turneului celor 6 Națiuni la rugby a debutat cu un meci lejer pentru Țara Galilor care s-a impus clar în fața Scoției, răzbunând o neașteptată înfrângere în ediția de anul trecut, când Scoția a învins la Edinburgh. De data aceasta galezii au câștigat fără probleme, obținând și punctul bonus pentru patru eseuri înscrise. Meci mult mai disputat la Paris, unde Irlanda a condus ostilitățile până în minutul 70 (avea 12-6), dar eseul înscris de Teddy Thomas, după o cursă de 60 de metri a schimbat total finalul partidei! Franța părea să fi scăpat în câștigătoare surpriză, dar în ultimul minut al prelungirilor Jonathan Sexton a reușit un senzațional drop-gol de la 45 de metri cu care a adus victoria oaspeților! Rezultate: Țara Galilor - Scoția 34-7 (14-0) și Franța - Irlanda 13-15 (3-9).

Ultimul meci al primei etape, Italia - Anglia, din Turneul celor 6 Națiuni la rugby se va disputa duminică, de la ora 17.00.