Ivan Klasnici, omul care a “fentat” moartea

Două transplanturi de rinichi nu l-au împiedicat să joace la EURO 2008

Sport 18 Iunie 2008 / 00:00 703 accesări

Calificarea în avans a Croaţiei pentru sferturile de finală i-a permis selecţionerului Slaven Bilici să utilizeze în ultimul meci din grupă, 1-0 cu Polonia, majoritatea rezervelor din lot. Doar al treilea portar, Galinovici, şi atacantul Budan, uşor accidentat, nu au evoluat pînă acum la EURO 2008 din lotul Croaţiei! Rotaţia jucătorilor i-a permis lui Ivan Klasnici să joace titular în atacul naţionalei, iar fotbalistul lui Werder Bremen a răsplătit încrederea selecţionerului cu golul victoriei. Un gol care a mărit cu încă o sumă considerabilă contul federaţiei croate, dar a şi rescris istoria fotbalului! De ce? Klasnici a devenit primul fotbalist care a evoluat la o competiţie atît de importantă în condiţiile în care acum doi ani îşi punea problema supravieţuirii! El nu a putut juca în perioada decembrie 2006 - octombrie 2007 după ce i s-a descoperit că unul dintre rinichi este grav afectat. Problemele renale ale jucătorului au apărut după o operaţie de apendicită, în noiembrie 2005. A fost supus unui transplant pentru prima dată în februarie 2007, donatorul fiind mama fotbalistului, însă organul a fost respins şi Klasnici a fost operat din nou o lună mai tîrziu, de data aceasta cu succes, rinichiul fiind donat de tatăl său. Jucătorul în vîrstă de 28 de ani şi-a revenit şi evoluţiile din Bundesliga l-au determinat pe Bilici să-l includă în lotul pentru turneul final. Golul înscris în poarta lui Boruc reprezintă cea mai bună dovadă că fotbalistul croat mai are multe de spus în carieră! Klasnici a refuzat oferta de prelungire a contractului cu Werder Bremen şi ar putea pleca în Turcia, la Beşiktaş Istanbul, care îl urmăreşte de ceva timp. El joacă la Bremen din anul 2001 şi a înscris 49 de goluri în 150 de meciuri, cucerind o Cupă a Germaniei şi un titlu de campion în Bundesliga (2004). A evoluat la CM 2006 şi a fost selecţionat de 29 de ori în naţională, marcînd nouă goluri.