Jucătorul român de tenis de masă Adrian Crișan, calificat în optimi la Rio

08 August 2016 / 20:24 448 accesări

Adrian Crișan s-a calificat în optimile de finală ale probei de simplu la Jocurile Olimpice de la Rio de Janeiro, luni, după o victorie de senzație în fața sud-coreeanului Lee Sangsu, cu 4-3 (9-11, 13-11, 5-11, 10-12, 12-10, 11-6, 13-11).

''Veteranul'' român de 36 de ani, aflat pe locul 90 în clasamentul mondial, s-a impus la capătul unui meci foarte disputat, dramatic pe alocuri, care a durat 53 de minute. Crișan, calificat in extremis la JO 2016, a reușit să întoarcă scorul de la 1-3 la seturi și a salvat o minge de meci în setul cinci.

Crișan și-a egalat performanța din 2012, de la Londra, când a ajuns până în optimi după un succes remarcabil în fața germanului Timo Boll.

Adrian Crișan a fost numărul 12 mondial în februarie 2006 și are patru medalii de bronz la Europene, trei cu echipa și una la individual.