Lewis Hamilton a câștigat cursa de Formula 1 din Principatul Monaco

Automobilism / Formula 1

Sport 29 Mai 2016 / 18:36 869 accesări
Lewis Hamilton pare să mulțumească ploii căzute peste Monte Carlo pentru prima sa victorie a sezonului

Pilotul britanic Lewis Hamilton, deținătorul titlului mondial, a reușit prima sa victorie a sezonului în Marele Premiu al Principatului Monaco, desfășurat duminică pe circuitul citadin de la Monte Carlo. Fără discuție, a fost cea mai spectaculoasă cursă a sezonului, cu multe răsturnări de situație din cauza vremii nefavorabile.

Cursa a început sub o ploaie torențială, astfel că organizatorii au decis ca startul să fie dat din mișcare, în spatele mașinii de siguranță, care a ieșit de pe circuit abia în turul 8. Cum vizibilitatea era încă redusă, accidentele au apărut rapid, ca și abandonurile! În turul 14, Kimi Raikkonen a pierdut controlul monopostului într-o șicană, și-a avariat eleronul față și a trebuit să abandoneze. În turul 19, Hamilton l-a depășit pe colegul său de la Mercedes, Nico Rosberg, în urma ordinelor de la standuri, britanicul fiind mai rapid decât pilotul german. Daniel Ricciardo, plecat din pole position, a condus până în turul 24, când a intrat la boxe pentru schimbul de pneuri. Australianul a fost întârziat de o decizie de ultim moment a oficialilor echipei sale, care au decis să revină pe pneuri intermediare, pentru că pista începea să se usuce, și a pierdut poziția de lider, în favoarea lui Hamilton.

A urmat o ciocnire între Kviat și Magnussen, apoi Verstappen a intrat în zidul de protecție și a abandonat. După o intrare la boxe, Rosberg a revenit pe locul 6, în spatele lui Fernando Alonso, pe care a încercat fără succes să-l depășească, pe un traseu care nu prea permite acest lucru. În turul 51 a venit un nou acroșaj, între mașinile aceleiași echipe, Sauber, Nasr și Ericsson abandonând. Pe finalul cursei a început din nou să plouă, însă nu suficient de puternic, astfel că piloții nu au mai trecut pe la boxe pentru a schimba pneurile cu unele de ploaie. Hamilton a rezistat în frunte până la finiș, deși a avut mai mult de jumătate din cursă pneuri ultra-soft. Ricciardo a încheiat pe locul secund, iar Sergio Perez a completat podiumul, rezistând până la final atacurilor lui Sebastian Vettel, care a ocupat locul 4. Alonso a terminat al cincilea, cel mai bun rezultat stagional al dublului campion mondial, în vreme ce liderul ierarhiei sezonului, Nico Rosberg, a pierdut în ultimul tur și locul 6, fiind depășit de Hulkenberg!

Clasamentul Marelui Premiu al Principatului Monaco:

1. Lewis Hamilton (Marea Britanie/Mercedes)

2. Daniel Ricciardo (Australia/Red Bull-TAG Heuer)

3. Sergio Perez (Mexic/Force India-Mercedes)

4. Sebastian Vettel (Germania/Ferrari)

5. Fernando Alonso (Spania/McLaren)

6. Nico Huelkenberg (Germania/Force India-Mercedes)

7. Nico Rosberg (Germania/Mercedes)

8. Carlos Sainz Jr (Spania/Toro Rosso-Ferrari)

9. Jenson Button (Marea Britanie/McLaren)

10. Felipe Massa (Brazilia/Williams-Mercedes)

11. Valtteri Bottas (Finlanda/Williams-Mercedes)

12. Esteban Gutierrez (Mexic/Haas-Ferrari)

13. Romain Grosjean (Franța/Haas-Ferrari)

14. Pascal Wehrlein (Germania/Manor-Mercedes)

15. Rio Haryanto (Indonezia/Manor-Mercedes)

Au abandonat: Marcus Ericsson (Suedia/Sauber-Ferrari), Felipe Nasr (Brazilia/Sauber-Ferrari), Max Verstappen (Olanda/Red Bull-TAG Heuer), Kevin Magnussen (Danemarca/Renault), Daniil Kviat (Rusia/Toro Rosso-Ferrari), Kimi Raikkonen (Finlanda/Ferrari), Jolyon Palmer (Marea Britanie/Renault).

Pentru Hamilton, aceasta este doar a doua victorie a carierei la Monte Carlo, prima fiind înregistrată în 2008. În clasamentul general al piloților, lider rămâne Rosberg, cu 106 puncte, urmat de Hamilton 82p, Ricciardo 66p, Raikkonen 61p, Vettel 60p și Verstappen 38p. În clasamentul constructorilor, pe primul loc este Mercedes-AMG, cu 188p, urmată de Ferrari 121p, Red Bull 112p și Williams 66p. Următoarea cursă a sezonului este programată în Canada, la Montreal, pe 12 iunie.