Lorenzo, Zarco și Binder sunt campionii mondiali din 2016

Sport 13 Noiembrie 2016 / 18:55 529 accesări
Campionul mondial la clasa Moto2, Johann Zarco, va concura din sezonul viitor la categoria regină, MotoGP

Pilotul spaniol Jorge Lorenzo (Yamaha) a câștigat duminică Marele Premiu al Comunității Valencia la MotoGP, clasa regină a motociclismului viteză, devansându-l pe campionul mondial din acest an, compatriotul său Marc Marquez (Honda), în ultima cursă a sezonului, desfășurată duminică pe circuitul Ricardo Tormo. Lorenzo și-a trecut în cont a 65-a victorie a carierei și a 44-a la MotoGP. El a fost cu o secundă și 185 de miimi mai rapid decât Marc Marquez și cu 6,603 decât al treilea clasat, italianul Andrea Iannone (Ducati).

În clasamentul piloților, Marquez a încheiat cu 298 de puncte, fiind urmat de italianul Valentino Rossi (Yamaha) 249p, Lorenzo 233p, Maverick Vinales (Spania/Suzuki) 202p și Andrea Dovizioso (Italia/Ducati) 171p.

La clasa Moto2, francezul Johann Zarco (Kalex), deja sigur de titlul mondial, a încheiat anul cu o victorie înainte de a trece din sezonul viitor la categoria regină, MotoGP. El a semnat a 16-a victorie din carieră și a 7-a din acest sezon, devansându-i pe elvețianul Thomas Luthi și pe italianul Franco Morbidelli, și ei piloți Kalex. Cu 234 de puncte, 42 mai puțin decât Zarco, Luthi a devenit vicecampion mondial, iar pe locul 3 în clasamentul piloților a încheiat spaniolul Alex Rins, cu 214p, urmat de Morbidelli 213p și de Sam Lowes (Marea Britanie) 175p.

La clasa Moto3 s-a impus campionul mondial din acest an, sud-africanul Brad Binder (KTM), care a fost urmat de spaniolul Joan Mir, cel mai bun debutant, și de italianul Andrea Migno, și ei pe KTM. Brad Binder a reușit a șaptea victorie din acest sezon, în timp ce italianul Enea Bastianini, care a încheiat cursa pe locul 4, a devenit vicecampion mondial.

În clasamentul final, Brad Binder a încheiat cu 319 puncte, fiind urmat la mare distanță de Enea Bastanini 177p, Jorge Navarro (Spania) 150p, Francesco Bagnaia (Italia) 145p, Joan Mir (Spania) 144p și Fabio di Giannantonio (Italia) 134p.