Luptătorii Florin Tița și Marius Marin, învingători în Cupa României pentru juniori

Sport 12 Decembrie 2017 / 20:02 1746 accesări

Marius Marin, care este antrenat la ACS Aurora 23 August de tatăl său, Aurelian Marin, a câștigat categoria 96 kg

Florin Tița de la CS Farul Constanța (antrenor Grigore Gheorghe) s-a impus la categoria 55 kg

Constanța a avut doi luptători pe podium la categoria 74 kg, pe Florin Ghiorghe (LPS, locul 2) și pe Nicolae Boantă (Farul, locul 3)

La sfârșitul săptămânii trecute, la Putna (județul Suceava) a avut loc Cupa României la lupte pentru juniori, competiție la care au avut drept de participare și sportivii aflați în ultimul an de cadeți. Ca de obicei, luptătorii constănțeni nu au ratat ocazia de a reafirma valoarea acestui sport pe Litoralul Mării Negre și au cucerit șase medalii.

Liceul cu Program Sportiv „Nicolae Rotaru“ Constanța (antrenori Ioan Giuglea, Valentin Dobrin și Valentin Ștefan) a participat cu trei sportivi, toți de la stilul greco-romane, și a obținut două medalii: argint prin Florin Ghiorghe (categoria 74 kg) și bronz prin Ștefan Popa (50 kg). Iulian Popa a ocupat locul 8 la 66 kg.

Tot la stilul greco-romane, CS Farul Constanța (antrenor Grigore Gheorghe) a cucerit trei medalii, aur prin Florin Tița (55 kg) și bronz prin Răzvan Arnăut (60 kg) și Nicolae Boantă (74 kg). Ultimul a fost învins în semifinală de Florin Ghiorghe.

O altă medalie de aur a adus-o ACS Aurora 23 August (antrenori Gheorghe Ciupercă și Aurelian Marin), grație lui Marius Marin, învingător la categoria 96 kg, lupte libere. Tot la lupte libere, Andreea Ana (55 kg) a adăugat aurului de la cadete și aurul de la junioare. Ea a reprezentat însă la Putna Clubul Sportiv Rapid București și nu Clubul Sportiv Școlar din Mangalia (antrenor Marian Oancea).

În clasamentul pe echipe, CS Farul Constanța a ocupat locul 3 la lupte greco-romane.

ANDREI SAVU, CLASAT AL DOILEA ÎN TURNEUL DE LA PLEVNA

Antrenorul Ioan Giuglea a anunțat că unul dintre sportivii pe care îi pregătește la Liceul cu Program Sportiv „Nicolae Rotaru“ Constanța a obținut performanțe remarcabile la un turneu desfășurat în Bulgaria, la Plevna. „Sportivul nostru Andrei Savu a avut o comportare foarte bună în turneul de la Plevna, unde a participat ca membru al lotului național de cadeți, aflat în pregătire la Bacău. El a fost titular la categoria 54 kg și s-a clasat pe locul 2, fiind învins în finală de vicecampionul Bulgariei. În grupă, Savu a obținut trei victorii în fața a trei sportivi bulgari, unul dintre ei fiind chiar campionul național”, a declarat Giuglea.