Makarova şi Vesnina au câştigat finala probei de dublu de la Turneul Campioanelor

30 Octombrie 2016 / 12:40 397 accesări
Ekaterina Makarova

Perechea rusă Ekaterina Makarova/Elena Vesnina a câștigat, duminică, scor 7-6(5), 6-3, finala probei de dublu din cadrul Turneului Campioanelor de la Singapore, disputată împotriva "dublului" format din Bethanie Mattek-Sands și Lucie Safarova.

Partida dintre cele două perechi a durat o oră și 37 de minute. Primul set a început rău pentru rusoaice, care s-au văzut conduse cu 2-0 încă din start, însă au reușit să revină, au egalat și au preluat conducere, scor 3-2. Avantajul perechii Ekaterina Makarova/Elena Vesnina a ținut până la scorul de 5-3, când Mattek-Sands și Safarova au reușit să egaleze printr-un serviciu bun și un break. În final, primul set a ajuns la tiebreak, unde rusoaicele s-au impus și au câștigat primul act, scor 7-6(5), în 55 de minute.

Actul secund a fost mult mai echilibrat, cele două perechi mergând cap la cap cu serviciul până în game-ul opt, când Ekaterina Makarova/Elena Vesnina au reușit să câștige contra serviciului și s-au distanțat la 5-3. În final, rusoaicele au servit bine și și-au trecut în cont și setul doi, scor 6-3, în 44 de minute.

În finala probei de simplu se întâlnesc Angelique Kerber, liderul mondial, și Dominika Cibulkova, ambele jucătoare venind din Grupa Roșie, din care a făcut parte și românca Simona Halep.