Max Verstappen, învingător în Marele Premiu al Malaeziei

Automobilism / Campionatul Mondial de Formula 1

Sport 01 Octombrie 2017 / 15:47 692 accesări
Max Verstappen a obținut la Sepang a doua victorie din carieră

Pilotul olandez Max Verstappen (Red Bull) a câştigat Marele Premiu al Malaeziei, a 15-a etapă a Campionatului Mondial de Formula 1, disputat duminică dimineață pe circuitul de la Sepang. El se află la al doilea succes în Formula 1, după ce s-a impus în Marele Premiu al Spaniei din 2016. Verstappen a obţinut victoria la o zi după ce a împlinit 20 de ani şi a fost urmat de britanicul Lewis Hamilton (Mercedes) şi de australianul Daniel Ricciardo (Red Bull).

Locul 4 i-a revenit germanului Sebastian Vettel (Ferrari), plecat de pe ultima linie a grilei de start pentru că a fost obligat să schimbe motorul monopostului său, pentru a treia oară în acest weekend, înainte de startul calificărilor. Ghinionul a continuat pentru Vettel și după ce a trecut linia de sosire în cursă, Ferrari-ul său fiind serios avariat de neatentul Lance Stroll, care s-a crezut singur pe pistă!!!

S-au mai clasat în puncte Valtteri Bottas (Mercedes, Finlanda), Sergio Perez (Force India, Mexic), Stoffel Vandoorne (McLaren, Belgia), Lance Stroll (Williams, Canada), Felipe Massa (Williams, Brazilia) și Esteban Ocon (Force India, Franța).

Al doilea pe grila de start, după Lewis Hamilton, care a obținut al 70-lea pole-position din carieră, record absolut, finlandezul Kimi Raikkonen (Ferrari) nu a putut lua startul din cauza unei probleme tehnice. Următoarea etapă, Marele Premiu al Japoniei, va avea loc pe 9 octombrie, pe circuitul de la Suzuka. Până la finalul sezonului mai sunt doar cinci curse în program.

Clasament final în Marele Premiu al Malaeziei (53 tururi, 310,408 km):

1. Max Verstappen (Olanda/Red Bull-TAG Heuer) 1h 30:01,290 (medie orară: 206,889 km)