Mayweather susţine că Maidana i-a muşcat degetele mâinii stângi

Sport 14 Septembrie 2014 / 14:42 250 accesări

Pugilistul american Floyd Mayweather, care şi-a păstrat, sâmbătă, la Las Vegas, centurile WBA şi WBC, după lupta cu argentinianul Marcos Maidana, susţine că a fost muşcat de degetele mânii stângi de adversarul său, în repriza a opta a întâlnirii, informează presa internaţională. "Nu ştiu ce repriză era, dar mi-a muşcat degetele, aşa că mâna mi-a amorţit. După repriza a opta, am avut mâna amorţită şi nu am putut să-mi mai folosesc mâna stângă", a spus Mayweather. În replică, Maidana a negat acuzaţiile. "Poate crede că sunt câine, dar nu l-am muşcat. În timplul luptei, mi-a frecat ochii cu mănuşile lui. Poate a avut mănuşile în gura mea, dar asta nu înseamnă că l-am muşcat", a afirmat Maidana. Pugilistul american Floyd Mayweather şi-a păstrat titlurile WBA şi WBC la categoria semimijlocie, în urma victoriei la puncte, înregistrată sâmbătă, la Las Vegas, în faţa argentinianului Marcos Maidana. Decizia arbitrilor a fost unanimă, 115-112, 116-111, 116-111, astfel că Mayweather, cel mai bine plătit sportiv din lume, şi-a trecut în palmares, la 37 de ani, cea de-a 47-a victorie (26 înainte de limită, nicio înfrângere). Cu excepţia reprizei a patra, americanul a dominat întâlnirea, oferindu-i o lecţie de realism şi precizie lui Maidana, care nu l-a pus niciodată în pericol pe adversarul său. Cei doi s-au mai întâlnit în luna mai, când Mayweather s-a impus după o luptă mult mai echilibrată. În urma acestui meci, Floyd Mayweather a primit o bursă de 32 de milioane de dolari (24,5 milioane de euro), fără a include cota din reţeta TV.