Monica Puig a câștigat turneul feminin de simplu de la Jocurile Olimpice de la Rio

14 August 2016 / 15:37 627 accesări

Jucătoarea de tenis Monica Puig (34 WTA) a învins-o, scor 6-4, 4-6, 6-1, pe Angelique Kerber (locul doi mondial) și a câștigat medalia de aur la Jocurile Olimpice de la Rio, una dintre cele mai mari surprize de la competiția supremă din Brazilia.

Monica Puig (34 WTA) a reuşit o surpriză de proporţii sâmbătă noapte, învingând-o pe Angelique Kerber (2 WTA) în marea finală a Jocurilor Olimpice de la Rio, scor 6-4, 4-6, 6-1. Sportiva în vârstă de 23 de ani a scris istorie la Rio, cucerind primul aur şi totodată a 9-a medalie pentru ţara sa în istoria Jocurilor Olimpice.

Finala a fost câştigată de Puig în două ore şi 12 minute, portoricana triumfând pentru prima dată în faţa sportivei din Germania. Surpriza a fost cu atât mai mare cu cât Kerber o învinsese pe Puig în precedentele meciuri directe: 3-6, 6-4, 7-6 în optimi la Brisbane 2013 şi 6-2, 6-3 în turul doi la Toronto 2015. După performanţa de la Rio, Monica a declarat: "Sunt foarte legată de locul în care m-am născut şi iubesc Puerto Rico cu toată inima mea. Am câştigat medalia jucând cu agresivitate şi pasiune, cu gândul că voi aduce bucurie pentru ţara mea".