Naționala de futsal a României, două eșecuri cu Italia

Sport 03 Noiembrie 2016 / 19:28 620 accesări
Naționala de futsal a României (echipament roșu) a pierdut de două ori în fața Italiei

Echipa națională de futsal a României a pierdut ambele meciuri amicale disputate săptămâna aceasta cu reprezentativa similară a Italiei. Marți, în sala Palasport „Vincenzo Cattani” din Faenza, în fața a 3.500 de spectatori, gazdele s-au impus cu 3-1, doar însă intervențiile bune ale portarului Vlad Iancu au făcut ca la pauză tabela de marcaj să fie nemodificată. Peninsularii au început în forță partea secundă și au înscris de două ori, prin Marco Ercolessi (minutul 22), cu un șut de la 10 metri, și Julio De Oliveira (25), pe contraatac. Alex Merlim (33) a majorat diferența cu un voleu spectaculos, apoi, într-un moment în care ai noștri aveau superioritate pe faza ofensivă prin înlocuirea portarului cu un jucător de câmp, Emil Răducu (39) a punctat din apropiere și a stabilit rezultatul final, 3-1.

Selecționerul Robert Lupu a început confruntarea cu următorii jucători: Vlad Iancu - Emil Răducu, Paulo Ferreira, Dumitru Mimi Stoica, Florin Matei (au mai jucat Andrei Grigoraș, Cristian Matei, Liviu Ruxandari, Ionuț Movileanu, Andrei Dan, Bogdan Covaci, Laszlo Szocs, Adrian Pînzaru).

Miercuri, la Imola, în sala „Palestra Cavina”, tricolorii au suferit un eșec usturător, Italia reuțșind o victorie cu 7-2! Gazdele au deschis scorul repede, în minutul 2, prin Alex Merlim. Paulo Ferreira, portughezul care a primit cetățenia română în această toamnă, a egalat în minutul 7, însă italienii au revenit rapid în avantaj, grație golului înscris de Felipe Manfroi, în minutul 9. Până la pauză, gazdele au punctat încă o dată, prin Mauro Castagna, în minutul 13. În repriza secundă, tabela de marcaj a fost modificată de mai multe ori. Mauro Castagna (minutul 29), Marco Boaventura (31), Andrei Bordignon (35) și Julio De Oliveira (37) au făcut ca diferența să crească la șase goluri, însă rezultatul final, 7-2, a fost stabilit de Laszlo Szocs (37).

Pentru echipa noastră urmează două meciuri amicale cu Cehia, la Deva, programate pe 7 și 8 decembrie 2016. Tricolorii vor debuta în preliminariile EURO 2018 peste mai puțin de șase luni. În perioada 3-12 aprilie 2017, România va evolua la Călărași într-o grupă alături de Portugalia, Finlanda și echipa care va câștiga o serie din care fac parte Letonia, Armenia, Estonia și Germania.

Câștigătoarele de grupă se vor califica direct la turneul final, iar ocupantele poziției secunde și cea mai bună dintre echipele care se vor clasa pe locul 3 în cele șapte grupe vor juca și în cea de-a treia fază a preliminariilor. Este vorba despre Play-Off, în care cele opt formații vor juca baraje tur-retur (10-13 septembrie 2017 și 24-27 septembrie 2017). Prin tragere la sorți vor fi stabilite patru confruntări, iar câștigătoarele se vor califica în turneul final.

Slovenia, în calitate de gazdă, este deja calificată la turneul final EURO 2018, care va avea la start 12 echipe și se va desfășura în perioada 30 ianuarie-11 februarie 2018 la Ljubljana, în Arena Stozice. Deținătoarea trofeului este Spania.