Nigeria oferă o şansă uriaşă... Argentinei

CM de fotbal Rusia 2018 / GRUPA D: NIGERIA - ISLANDA 2-0

Sport 22 Iunie 2018 / 20:14 630 accesări
Ahmed Musa a marcat golurile victoriei nigeriene (sursa foto: Facebook FIFA World Cup)

Duelul dintre Nigeria şi Islanda, desfăşurat vineri, la Volgograd, în etapa a doua a Grupei D, s-a încheiat cu un rezultat care oferă şanse Argentinei la calificarea în optimile de finală la World Cup 2018. Nigeria a învins Islanda, graţie dublei lui Ahmed Musa, din minutele 49 şi 75, iar în ultima etapă nigerienii îl vor înfrunta pe Messi, singura variantă a sud-americanilor fiind victoria. Islanda a ratat un penalty acordat, din nou, de VAR, G. Sigurdsson trimiţând mingea peste poartă de la punctul cu... var, în minutul 83.

Scor final: Nigeria - Islanda 2-0.

Au evoluat următoarele formaţii - Nigeria (selecţioner: Gernot Rohr): Uzoho - Omeruo, Balogun, Troost-Ekong, Idowu (46 Ebuehi) - Etebo (90+1 Iwobi), Ndidi - Moses, Obi Mikel, Musa - Iheanacho (85 Ighalo); Islanda (selecţioner: Heimir Hallgrimsson): Halldorsson - Saevarsson, Arnason, R. Sigurdsson (65 Ingasson), Magnusson - Gislason, G. Sigurdsson, Gunnarsson (87 Skulason), Bjarnason - Bodvarsson (71 Sigurdarson), Finnbogason. Cartonaş galben: Idowu. Meciul a fost arbitrat de Matthew Conger (Noua Zeelandă).

Clasament Grupa D: 1. CROAŢIA 6p (golaveraj: 5-0), 2. Nigeria 3p (2-2), 3. Islanda 1p (1-3), 4. Argentina 1p (1-4).

Programul partidelor din etapa a treia - marţi, 26 iunie, ora 21.00: Islanda - Croaţia (Rostov-pe-Don) şi Nigeria - Argentina (Sankt Petersburg).