Nord-irlandezii au „cântat” mai bine în ploaie

Fotbal / EURO 2016, Grupa C, etapa 2: UCRAINA - IRLANDA DE NORD 0-2

Sport 16 Iunie 2016 / 21:12 775 accesări
Gareth McAuley a marcat primul gol din istoria participărilor Irlandei de Nord la turneele finale de Campionat European, britanicii fiind debutanți la EURO 2016

A fost o vreme perfectă pentru britanici joi seară la Lyon! La fel și rezultatul final! Meciul Ucraina - Irlanda de Nord s-a desfășurat pe o ploaie torențială și aproape continuă, care a anulat deseori avantajul de tehnică și de viteză al esticilor. Michael O'Neill a efectuat cinci modificări în 11-le de start, comparativ cu prima partidă jucată în Grupa C, utilizând în premieră pentru naționala nord-irlandeză o pereche de frați ca titulari, Corry și Jonny Evans. De asemenea, titular a fost și veteranul Aaron Hughes, 36 de ani, ajuns la selecția sa cu numărul 101. Ucraina a schimbat doar vârful împins, Zozulya cedând locul său lui Seleznyov.

Nord-irlandezii s-au simțit ca... peștii în apă pe Stade de Lyon, iar până în minutul 20 adunaseră deja mai multe pase și șuturi la poartă decât în tot meciul precedent, pierdut cu 0-1 în fața Poloniei! Ocazii de gol nu și-au creat însă în prima repriză, la fel ca ucrainenii, care și-au văzut oamenii de creație, Yarmolenko și Konoplyanka, anihilați de... ploaie și de fundașii adverși. Singurul fapt notabil s-a petrecut în minutul 24, când 15.000 de suporteri nord-irlandezi au aplaudat timp de un minut în memoria lui Darren Rodgers, fanul din Ballymena, în vârstă de 24 de ani, care a murit în cursul dimineții de luni, după ce duminică noaptea a căzut peste o balustradă, pe o zonă de plajă stâncoasă a orașului Nisa. De altfel, și fotbaliștii insulari au purtat banderole negre pe brațul stâng în partida cu Ucraina.

SUCCES ISTORIC PENTRU IRLANDA DE NORD

Repriza secundă a început cu câteva minute de presiune a ucrainenilor, care și-au masat adversarii în propria treime, însă golul a căzut în cealaltă poartă! În minutul 49, Norwood a centrat din lovitură liberă de pe stânga și McAuley a reluat cu capul în poarta lui Pyatov, de la 8 metri. La 36 de ani și 194 de zile, Gareth McAuley este pe locul 2 în ierarhia celor mai vârstnici marcatori de la turneele finale europene, după austriacul Ivica Vastic, care la 38 de ani și 257 de zile înscria în poarta Poloniei, la EURO 2008. De asemenea, golul său a fost primul din istorie la un turneu final de Campionat European pentru reprezentativa Irlandei de Nord, debutantă la EURO 2016.

A fost un gol tipic britanic, pe o vreme tipic britanică... O vreme care l-a determinat pe arbitrul ceh Pavel Královec să oprească meciul în minutul 57, când la Lyon a început să bată grindina! Cu bucățele de gheață de mărimea cireșelor sau chiar a mingilor de ping-pong!!! Jucătorii celor două echipe au intrat în holul de la vestiare, s-au uscat puțin, iar partida s-a reluat după circa cinci minute, când potopul a încetat. Însă nici întreruperea nu i-a ajutat cu nimic pe ucraineni, incapabili să înscrie până la finalul întâlnirii. Un final jucat pe vreme normală, ba chiar cu câteva raze timide de soare pe cerul Lyonului. Și cu un gol 2 reușit în al șaselea minut de prelungire de McGinn, într-un moment în care britanicii încercau să țină mingea cât mai departe de propria poartă!

Irlanda de Nord a obținut o victorie istorică, la propriu și la figurat, iar acum speră la o nesperată calificare în faza optimilor de finală, măcar de pe locul 3. Ucraina, în schimb, după două înfrângeri, mai are doar șanse teoretice de a evita eliminarea. O remiză în disputa de la ora 22.00, Germania - Polonia, este echivalentă chiar cu eliminarea din competiție!

Au evoluat formațiile: UCRAINA (selecționer Mykhailo Fomenko): Pyatov - Fedetskiy, Khacheridi, Rakitskiy, Shevchuk - Sydorchuk (76 Garmash), Stepanenko - Yarmolenko, Kovalenko (83 Zincenko), Konoplyanka - Seleznyov (71 Zozulya); IRLANDA DE NORD (selecționer Michael O'Neill): McGovern - A. Hughes, Cathcart, McAuley, J. Evans - Ward (69 McGinn), C. Evans (90+3 McNair), S. Davis, Norwood, Dallas - Washington (84 Magennis). Cartonașe galbene: Seleznyov (40), Sydorchuk (67) / Ward (63), Dallas (87), J. Evans (90+5). Partida a fost condusă la centru de Pavel Královec (Cehia).