Nou record de invincibilitate pentru Real Madrid

Sport 11 Decembrie 2016 / 15:24 394 accesări
Sergio Ramos, căpitanul lui Real Madrid, jubilează după ce a înscris golul victoriei în prelungirile partidei cu Deportivo La Coruna

Real Madrid, liderul campionatului de fotbal al Spaniei, a învins pe teren propriu, cu scorul de 3-2, formația Deportivo La Coruna, într-o partidă disputată sâmbătă seară în cadrul etapei a 15-a din La Liga. Real a reușit al 35-lea său meci consecutiv fără înfrângere în toate competițiile, un nou record pentru clubul madrilen.

Ultimul eșec suferit de madrileni este cel din 6 aprilie 2016, 0-2 cu VfL Wolfsburg în Liga Campionilor, meci jucat în deplasare. Vechiul record de invincibilitate al lui Real aparținea echipei antrenate de Leo Beenhakker și fusese stabilit în 1989. Trupa de pe Santiago Bernabeu mai are nevoie de patru jocuri cu rezultat pozitiv pentru a egala recordul unei formații din Spania de meciuri fără înfrângere, deținut de FC Barcelona din sezonul trecut.

Elevii lui Zinedine Zidane au obținut victoria in extremis, grație golului reușit de fundașul Sergio Ramos în prelungiri (minutul 90+2!). Deportivo a condus cu 2-1 până în minutul 84, prin golurile lui Joselu (minutele 63 și 65), ultimul fiind înscris după o pasă a lui Florin Andone. Internaționalul român, titular în acest meci, a rămas pe teren până în minutul 74, când a fost înlocuit cu Mosquera. Pentru madrileni au mai marcat Alvaro Morata (min. 50) și Mariano Diaz (min. 84).

În urma acestui succes, Real Madrid a refăcut avansul de șase puncte față de marea sa rivală FC Barcelona, care s-a impus la rândul ei, cu 3-0, pe terenul formației Osasuna Pamplona, prin golul uruguayanului Luis Suarez (min. 59) și dubla argentinianului Lionel Messi (min. 72 și 90+2).

Echipa din capitala Spaniei, câștigătoarea ediției trecute a Ligii Campionilor, va pleca spre Japonia pentru a participa la Campionatul Mondial al cluburilor, unde este calificată direct în semifinale, urmând să întâlnească pe 15 decembrie, la Yokohama, formația Club America (Mexic).