O remiză şi o înfrângere pentru echipele româneşti în Cupa EHF la handbal feminin

Sport 06 Ianuarie 2020 / 10:22 670 accesări

La debutul în Grupa C a Cupei EHF la handbal feminin, echipa CS Gloria 2018 Bistriţa-Năsăud a remizat, duminică seară, în deplasare, în confruntarea cu formaţia poloneză MKS Lublin, scor 22-22, după ce a condus la pauză cu 12-10. Pentru echipa din Bistriţa au marcat Diana Ilyina 6, Nicoleta Dincă 3, Valentina Ardean-Elisei 3, Mariana Costa 3, Andra Moroianu 2, Natalia Vasilevskaya 2, Laura Pristăviţa 1, Daniela Raţiu 1 şi Diana Şamanţ 1.

Gloria Bistriţa a ajuns în Grupa C a competiţiei, deşi a fost eliminată de Corona în turul al treilea, dar EHF a decis excluderea formaţiei braşovene în urma scandalului de dopaj din lot.

În cealaltă partidă din prima etapă a Grupei C, echipa ungară Erd a cedat, în faţa propriilor suporteri, în duelul cu Odense Handbold, scor 27-28 (12-12).

În etapa doua, Gloria Bistriţa va juca pe teren propriu cu formaţia Erd, la 11 ianuarie.

În schimb, Măgura Cisnădie a pierdut duminică, în deplasare, meciul cu formaţia croată Podravka Koprivnica, cu scorul de 26-38 (12-18), din prima etapă a Grupei B. Pentru echipa din Cisnădie au înscris Ada Moldovan 8 goluri, Dijana Ujkic 4g, Natalia Viniukova 3g, Mihaela Ani-Senocico 3g, Andreea Predoi 1g, Diana Predoi 1g, Maria Panici 1g, Roxana Gatzel 1g şi Ana-Maria Tănăsie 1g.

În cealaltă partidă din prima etapă a Grupei B, Siofok KC a trecut de Copenhaga Handball, scor 36-23 (17-13).

În etapa a 2-a, Măgura Cisnădie va întâlni, pe teren propriu, pe Siofok KC, la 12 ianuarie.

Meciurile din faza grupelor se vor încheia la 9 februarie, iar primele două clasate în fiecare din cele patru grupe se vor califica în sferturile de finală ale Cupei EHF.