Optimism în tabăra campioanei României la handbal masculin

Handbal masculin / Cupa EHF, turul al treilea

Sport 25 Noiembrie 2014 / 00:00 668 accesări

Învingătoare cu 27-21 în prima partidă din turul al treilea al Cupei EHF la handbal masculin, Handbal Club Municipal Constanța privește cu încredere partida retur, programată la sfârșitul acestei săptămâni, sâmbătă, de la ora 17.00, la Elverum, în Norvegia. Deși fără doi jucători de bază, Adzic și Angelovski, și neplătiți de cinci luni, handbaliștii pregătiți de Zvonko Sundovski și Marko Isakovic și-au respectat blazonul și le-au oferit suporterilor un nou succes în Europa. De altfel, în istoria participărilor în Cupele Europene, începută în sezonul 2001-2002, Constanța s-a calificat de fiecare dată când a câștigat primul meci la cel puțin cinci goluri diferență.

„O victorie care ne dă speranțe că plecăm cu dreptul. Ei nu au făcut un meci foarte bun și sunt convins că sunt în stare de mai mult. În repriza secundă lor nu le-a mai ieșit nimic, în timp ce la noi Popescu și-a făcut datoria. În Norvegia sunt convins că va fi un cu totul alt meci. Dincolo de victorie ne bucură foarte mult că spectatorii au venit să ne încurajeze. Le promitem că nu îi vom dezamăgi nici în acest an. Avem ca obiectiv prezența în grupe și dacă lucrurile se vor îndrepta în această iarnă, poate că putem face lucruri frumoase. Totul va depinde însă de conducere, de cei care trebuie să ne finanțeze”, consideră căpitanul echipei constănțene, Laurențiu Toma.

DOUĂ REPRIZE TOTAL DIFERITE

Partida de sâmbătă, din Cupa EHF, a avut însă două reprize total opuse, oaspeții intrând în avantaj la cabine, 14-12, pentru ca în ultimele 30 de minute campioana României să domine cu autoritate. A fost un meci opus și celor din Liga Națională, unde HCM a condus mai mereu în prima repriză, dar a cedat apoi, treptat, în disputele cu Poli Timișoara și CSM București. De data aceasta defensiva și Mihai Popescu au înclinat balanța, oferind HCM-ului un succes puțin scontat la pauză, când Elverum conducea cu două goluri. „În prima repriză am jucat foarte bine în atac, iar apărarea a fost la un nivel ridicat. Apoi, portarul Constanței a fost mai bun decât atacul nostru și s-a făcut această diferență. Este greu de spus ce șanse mai sunt, dar în handbal se pot întâmpla multe lucruri. Cu un joc mai bun, putem obține victoria pe care ne-o dorim”, a declarat și sârbul celor de la Elverum, Luka Mitrovic.

Până la partida retur cu echipa norvegiană, HCM Constanța va evolua joi, de la ora 19.00, în deplasare, cu Dunărea Călărași, în optimile de finală ale Cupei României la handbal masculin.